Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Glikol Eterleri

Kimyasal Testler - Glikol Eterleri

Kozmetikler ve kişisel bakım ürünleri üretiminde, glikol eterlerin çözücü ve bağlayıcı olarak performansından yararlanılmaktadır. Bu özellikler, glikol eterlerin bir bileşenin formülasyondan ayrılmasını önlemesine ve ürün nakliye ve depolama sırasında aşırı sıcaklıklara maruz kalsa bile kozmetik ürünlerin netliğinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Kimyasal Testler - Glikol Eterleri

Glikol eterleri, kozmetik preparatların bileşenleri için etkili bir karşılıklı çözücüdür. Benzer yumuşatıcı özelliklere sahip olduğundan, yağ asidi izopropil esterleri için düşük maliyetli bir ikame olarak kullanılmaktadır. Glikol eterler günümüzde bazı kişisel bakım ürünlerinde koruyucu madde olarak, yüzde 1’e kadar konsantrasyonlarda kullanılmaktadır.

Glikol eterlerin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Daha ziyade temizleme bileşikleri, sıvı sabunlar ve kozmetiklerde çözücü bir bileşen olarak kullanılmaktadır. İnsanlarda yüksek seviyelerde glikol eterlerine kısa süreli maruz kalmak, vücutta ödem ve ciddi karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları yaratmaktadır. Uzun süreli maruz kalmak ise yorgunluk, bulantı, titreme ve anemi dahil olmak üzere nörolojik ve kan rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Ancak glikol eterlerin üreme, gelişimsel veya kanserojen etkileri hakkında bilgi yoktur.

Glikol eterlerin çoğu suda çözünmekte ve biyolojik olarak parçalanmaktadır. Sadece birkaçı toksik olarak kabul edilmektedir.

Glikol eterlerin kozmetik ve deterjanda cilt üzerinde yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden yüzey aktif maddelerin neden olduğu cilt tahrişlerini azaltmak için glikol eter kullanılmaktadır. Genel olarak jölede yüzde 1-5, şampuanda yüzde 0,5-5 ve kremlerde ve güneş sütünde yüzde 5-10 oranında kullanılmaktadır.

Kısaca glikol eterler, diğer bileşenlerin normalde çözülmeyecekleri bir çözücü içinde çözünmelerine yardımcı olmaktadır ve bu özellikleri ile kozmetik sektöründe tercih edilmektedir. Bir kısım bileşenler, aynı zamanda durulama sırasında suyun yağ ve kir ile karışmasına yardımcı olarak cildi ve saçı temizlemektedir. Bir kısım bileşenler ise havadan nem çekerek cildin üst katmanlarının su içeriğini arttırması için kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında glikol eterleri test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.