Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Formaldehid Miktar Tayini

Kimyasal Testler - Formaldehid Miktar Tayini

Bazı kozmetiklerin kimyasallar içerdiği bilinen bir gerçektir. Ancak önemli olan belli sınrlar içinde kalması gerektiğidir. Bir kısmı ise gerçekten insan sağlığı için tehlike teşkil etmeketedir. Örneğin formaldehid, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FAD) tarafından resmi olarak kanserojen olarak sınıflandırılmış bir kimyasaldır.

Kimyasal Testler - Formaldehid Miktar Tayini

Formaldehid, saf formundan ziyade yaygın olarak, formalin adı verilen bir su çözeltisi olarak kullanılmaktadır. Koruyucuların yardımıyla, formaldehid, kozmetik ürünlerin saklama sırasında ve sürekli kullanım sırasında bakterilerin kontaminasyonuna karşı korunmasına yardımcı olmaktadır.

Formaldehid, diğer ürünlerin yanı sıra tırnak cilaları, tırnak sertleştiriciler, kirpik yapıştırıcılar, saç jelleri, sabunlar, makyaj malzemeleri, şampuanlar, losyonlar ve deodorantlarda bulunmaktadır. Kozmetik ürünlerinin yaklaşık yüzde 20’si, formaldehid veya formaldehid salan koruyucu maddeler içermektedir. En fazla formaldehid içeren iki ürün kategorisi, saç düzleştiriciler ve tırnak sertleştiricileridir.

Kozmetiklerde bulunan formaldehidin en yaygın yan etkisi, kafa derisi yanıkları ve saç dökülmesi dahil olmak üzere cilt tahrişidir. Bu durum, maddeye karşı cildi çok hassas kişilerde daha fazla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, düşük seviyelerde formaldehid, gözlerin, burnun, boğazın ve cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Ancak asıl endişe formaldehidin kansere neden olmasıdır. Formaldehid, yüksek veya uzun süreli maruz kalma koşulları altında kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Özellikle bu alanda çalışanlar için.

Kozmetik sektörünü denetleyen ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FAD), kozmetik ürünlerin sağlık ve güvenlik nedenleriyle yüzde 0,2’nin üzerinde miktarlarda formaldehid içermemesi gerektiğini söylemektedir. Aerosol ürünlerinde ise formaldehidin hiç kullanılmaması önerilmektedir.

Kozmetik ürünlerinde formaldehid olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Genelde formaldehid saf formunda kullanılmadığı ve formalin adı altında kullanıldığı için, etiketin formaldehid listelediğini anlamak güçtür.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında formaldehid miktar tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.