Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Fitalatlar

Kimyasal Testler - Fitalatlar

Fitalatlar, plastiği daha esnek yapmak ve kırılmasını zorlaştırmak için çok yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal bileşiktir. Aynı zamanda bağlayıcı veya çözücü görevleri de görmektedir. Plastikleştiriciler olarak da bilinen fitalatlar, çok çeşitli ürünlerde bulunmaktadır. İlk defa 1920’li yıllarda polivinil klorür (PVC) ve böcek kovucu gibi bazı sağlık bakım ürünlerinde bir katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde renkli kozmetikler, parfüm losyonları, vücut şampuanları, saç şampuanları, saç bakım ürünleri, oje ve hijyenik ped gibi ürünlerde fitalatlar kullanılmaktadır. Ayrıca vinil döşeme, panjur, duvar kağıdı, yağmurluk, tıbbi ekipman ve cihazlar, plastik borular, duş perdeleri, plastik film, gıda ambalajları, eczacılık ürünleri ve deterjanlar gibi çok çeşitli ürünlerde de fitalatlar kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle kozmetik ve kişisel bakım ürünleri yüzünden fitalatlara maruz kalma yaygındır.

Kimyasal Testler - Fitalatlar

Fitalatların insanlar üzerindeki etkileri tam olarak incelenmemiştir. Ancak hormonal dengeyi değiştiren ve potansiyel olarak üreme, gelişim ve diğer sağlık sorunlarına neden olan endokrin bozucu bir kimyasal olduğuna inanılmaktadır.

Birçok tüketici ürününde yaygın olarak kullanılan fitalatlar, her biri kendine özgü yararlar sağlayan bir kimyasal madde ailesi oluşturmaktadır. Farklı fitalatların güvenlik profilleri hep birbirinden farklıdır. Ancak büyük kısmı istenmeyen özelliklere sahiptir. Yani tüm fitalatları aynı olarak düşünmek oldukça yanlıştır.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, örneğin daha az kırılgan hale getirerek çatlamayı azaltmak için tırnak cilalarında fitalat kullanılmaktadır. Saç üzerinde esnek bir film oluşturmalarına izin vererek yumuşaklık yaratmak için saç spreylerinde fitalat kullanılaktadır. Kokularda bir çözücü ve fiksatif olarak fitalat kullanılmaktadır.

Günümüzde dietil fitalat, kozmetiklerde hala periyodik olarak kullanılan tek fitalattır ve kullanımı çok sınırlıdır. Aslında, birçok kişisel bakım ürünü üreten firma fitalat kullanımını durdurmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında fitalat test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.