Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Etilen Oksid

Kimyasal Testler - Etilen Oksid

Etilen oksit, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde ilk yedi gizli bileşen arasında bulunmaktadırdır. Etilen oksid genel olarak kokularda ve şampuanlarda bulunmaktadır. Ancak bu bileşiğin insan sağlığı üzerinde zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA), kronik maruziyetin kanser oluşumu, üreme etkileri, mutajenik değişiklikler, nörotoksisite ve duyarlılaşma ile ilişkili olduğunu açıklamaktadır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı da etilen oksidi bir kanserojen olarak sınıflandırmaktadır.

Kimyasal Testler - Etilen Oksid

Bugün birçok kozmetik ürünler üreten firma, ucuz sert hammaddeler kullanmaktadır. Üreticiler, bu maddelerin cildi daha az tahriş etmesi için, etoksilasyon adı verilen kimyasal bir reaksiyon oluşturmak üzere fomülasyona etilen oksid ilave etmektedir. Ancak bazen, bitmiş ürünler, reaksiyona girmemiş etilen oksid izleri içermektedir. Bu ürünleri tüketicilere sunmadan önce test etmeyi gerektiren herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Böyle olunca ürünlerin etilen oksid ile kontamine olup olmadıklarını bilmenin bir yolu yoktur. Bu durumda etilen okside maruz kalmaktan korunmanın en iyi yolu, bağımsız ve tarafsız laboratuvarlarda yapılan son test sonuçlarını iyi okumaktır.

Etilen oksid büyük miktarlarda üretilmektedir ve bunların içinde en önemlisi etilen glikoldur. Etilen oksid, çeşitli endüstriyel kimyasalların üretiminde bir ara madde olarak kullanılmaktadır. Ancak ne yazık ki, etilen oksid çok dikkat gereken birçok fiziksel ve sağlık riskleri taşımaktadır. Bu bileşik hem yanıcı hem de oldukça reaktiftir. Solunum yollarını tahriş etmekte ve akciğer hasarı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve nefes darlığına neden olmaktadır. Kronik maruziyet ise kanser oluşumu ve üreme bozukluklarına kadar değişen ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Etilen oksidin en fazla kullanıldığı ürünler arasında, deterjanlar, koyulaştırıcılar, çözücüler, basit ve kompleks glikoller, poliglikol eterler ve diğer bileşikler bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında etilen oksid test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.