Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Esans Allerjenleri (IFRA)

Kimyasal Testler - Esans Allerjenleri (IFRA)

Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan kozmetikler direktifi, en çok bilinen alerjenik maddeleri listelemektedir. Bu alerjik maddeler, belli eşiklerde bitmiş ürünlerde bulunduğu zaman, tüketicilerin yeterince bilgilendirilmesini sağlamak için o kozmetik ürünün etiketinde belirtilmek zorundadır. Genelde en alerjenik potansiyele sahip alerjenler, kokularda bulunmaktadır. Kozmetik ürünler, tahriş veya alerji oluşturabilecek karmaşık kimyasal karışımlardır.

Kimyasal Testler - Esans Allerjenleri (IFRA)

Koku alerjenleri olarak da bilinen parfüm alerjenleri, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin uyumundan sorumlu olanlar için problem yaratmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan yasal düzenlemelere göre, parfümler, kremler ve losyonlar gibi ürünlerde yüzde 0.001 ve şampuanlar ve sabunlar gibi ürünlerde yüzde 0.01 ve üzerinde konsantrasyonlara sahip allerjenik maddeler, etiketlerinde beyan edilmek zorundadır.

Kısaca sabunlar, losyonlar, yüz ve göz makyajı, kokular ve benzeri kozmetik ürünler, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Birçok insan alerji rahatsızlığı çekmektedir. Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin, normal koşullarda zararsız olabilecek maddelere karşı aşırı gösterdiği tepkilerdir. Birçok kişi, polenlerle gelen mevsimsel alerjilere veya gıda alerjilerine sahiptir. Kozmetiklere karşı alerjik reaksiyonlar genellikle ciltte kaşıntılı, kırmızı döküntüler şeklinde ortaya çıkmaktadır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FAD), kozmetik ürünlerde yaygın olarak ortaya çıkan alerjenlerin bir listesini yayınlamıştır. Bunlar kozmetik ürünlerin kullanımından tetiklenen alerjik reaksiyonlara en fazla neden olan alerjenlerdir. Esas olarak bu alerjenler beş sınıfa ayrılmıştır: doğal kauçuk, kokular, koruyucular, boyalar ve metaller.

Uluslararası Koku Birliği (IFRA, International Fragrance Association) isimli kuruluş, kozmetik sektörünün ortak çıkarlarını temsil eden ve kokuların güvenli kullanımını teşvik eden bir kuruluştur. Aynı zamanda araştırma bulgularına dayanarak, koku maddeleri için standartlar geliştirmekte ve duruma göre bileşenlerin kullanımını sınırlamakta veya yasaklamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında esans allerjenleri (IFRA) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.