Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Anyonik Yüzey Aktif Madde

Kimyasal Testler - Anyonik Yüzey Aktif Madde

Anyonik yüzey aktif maddeler organik maddelerdir. Bu maddeler suda çözündüğü zaman, negatif yüklü parçacıklar, yani anyonlar oluşmaktadır ve aktif yıkama bileşenidir.

Kimyasal Testler - Anyonik Yüzey Aktif Madde

Binlerce farklı yüzey aktif madde çeşidi bulunmaktadır. Herhangi bir özel uygulama için bunlardan hangisinin kullanılacağını bilmek kolay değildir. Bunu bilmek için yüzey aktif maddelerin nasıl sınıflandırıldığını bilmek gerekmektedir.

Yüzey aktif maddeleri (sürfaktanlar), kutuplardaki yük karakteristiklerine göre şu dört başlık altında sınıflandırılmaktadır: anyonik, katyonik, amfoterik ve iyonik olmayan.

Anyonik yüzey aktif maddeleri, kutup başı gruplarında negatif yüke sahip olanlardır. Sülfatlar en yaygın kullanılan anyonik maddelerdir. Ayrıca bu gruba giren karboksilik asitler ve sülfonik asitler de kozmetik üretiminde çok kullanılmaktadır.

Kozmetik üretiminde yüzey aktif maddeler, temizlik, köpürme, kalınlaşma, emülsifiye etme, çözündürme, penetrasyon geliştirme, antimikrobiyal etkiler ve diğer özel efektler için kullanılmaktadır. Yüzey aktif madde moleküllerini faydalı kozmetik bileşenler haline getiren temel özellik, bunların hem su hem de yağ ile uyumlu olmalarıdır.

Kozmetik bileşenler fonksiyonel bileşenlerdir. Bunlar yüzey aktif maddeler, nemlendiriciler, renklendiriciler, polimerler ve aktif içerikler olarak gruplanmaktadır. Bunlar içinde sürfaktanlar belki de tüm kozmetik bileşenlerin en önemlisidir. Sürfaktanlar olmadan kozmetik sektörü olamaz.

Sürfaktan sözcüğü, yüzey aktif madde anlamına gelen surface-active agent ifadesindne türetilmiş bir kısaltmadır. Sürfaktanlar, yağ ve su molekülleri arasındaki arayüzde yüzey gerilimini azaltan ve yağ ve su karışımlarını stabilize eden bir kimyasal maddedir.

Kozmetikteki sürfaktanlar şu fonksiyonlardan birini veya birkaçını sağlamaktadır: temizlik için deterjanlar, perma ıslatıcıları, şampuanlar için köpük ajanlar, krem ve losyonlarda emülgatörler, cilt ve saç bakım ürünlerinde bakım ürünleri ve parfüm ve aroma çözücüler.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında anyonik yüzey aktif madde test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.