Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Alkol İçeriği (Etil Alkol, Metil Alkol, İzo Propil Alkol)

Kimyasal Testler - Alkol İçeriği (Etil Alkol, Metil Alkol, İzo Propil Alkol)

Kozmetik ürünlerin bileşiğinde çoğu zaman alkol bulunmaktadır. Ancak hijyen ve güzellik ürünlerindeki alkol varlığının avantajları ve dezavantajları, özellikle günlük olarak kullanılıyorsa, çeşitli verilere göre analiz edilmek zorundadır.

Kimyasal Testler - Alkol İçeriği (Etil Alkol, Metil Alkol, İzo Propil Alkol)

“CH3-CH2-OH” kimyasal formülünün arkasında genelde sadece alkol olarak bilinen etanol veya etil alkol bulunmaktadır. Bu alkol, meyva, tahıl ve şeker kamışı gibi şeker açısından zengin bitkilerin fermente edilmesi ile (damıtılması ile) elde edilmektedir. Sonuç olarak, tarımsal kaynaklıdır ve yeşil süreçler ile elde edilmektedir. Bu bakımdan doğal ve hatta sürdürülebilirdir. Bu alkol, alkollü içeceklerde olduğu kadar çok sayıda kozmetikte de bir hammadde olarak bulunmaktadır. Parfüm şişelerinde alkol oranı, yüzde 70 ile 95 arasındadır. Bu nedenle çoğunlukla parfümeride önemli bir hammaddedir. Cilt bakım formüllerinde de yüzde 20’ye kadar yer almaktadır.

Etanol, aktif maddeleri çıkarmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir sıvı çözücü olarak çok verimlidir ve kullanımı kolaydır. Normal basınç ve sıcaklık koşullarında sıvı kalır. Bu şekilde da doğal veya sentetik bileşiklerin çözülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca formüldeki diğer aktif maddeler ile hiç etkileşime girmemektedir.

Yapılan klinik araştırmalara göre kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan alkol, herhangi bir tüketici için sistemik bir risk ifade etmemektedir. Birçok kozmetik ürünlerde alkole eleştirel olarak bakılsa da, aslında önemli bir bileşendir ve düşünülen kadar zararlı değildir. Sadece alkolün cildi kuruttuğu ve tahriş ettiği iddiaları yaygındır.

Bu arada izo propil alkol, daha çok ispirto olarak bilinmektedir. Kozmetik ürünlerin içeriğinde etil alkol ve metil alkol yanı sıra izo propil alkol de kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında alkol içeriği (etil alkol, metil alkol, izo propil alkol) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.