Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Ağır Metal Testleri

Kimyasal Testler - Ağır Metal Testleri

İnsanlara yönelik ağır metal toksisitesinin, su, gıda, kozmetik ve tuvalet malzemeleri gibi çok sayıda tüketici ürününü içeren çevrede yaygın olan kirleticilere uzun süreli veya yüksek seviyede maruz kalmanın bir sonucu olduğu kanıtlanmıştır.

Kimyasal Testler - Ağır Metal Testleri

Kozmetik ürünlerdeki ağır metal safsızlıkları yaygındır. Ancak, teknik olarak mümkün olan her yerde endüşük seviyede tutulmak zorundadır. Özellikle bayanlar günlük olarak farklı kozmetik ürünleri ve bileşenlerini kullanmaktadır. Ancak kozmetikte bulunan ağır metal tehlikelerinin farkında olmamaktadır. Kozmetik ürünlerin içeriğinde çok az miktarda ağır metaller yer almaktadır ve kozmetikler sık kullanıldığı için bunu göz ardı etmek mümkün değildir. Kozmetikler bazen cilde nüfuz etmekte ve önemli sistemik maruziyete neden olmaktadır. Metaller insanlarda istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, vücut bakım kozmetiklerinde içerik oluşturmak, kalite ve sağlık kontrolleri için önemli olmaktadır.

Yapılan araştırma sonçlarına göre kozmetik ürünlerde kullanılan kırka yakın metal, potansiyel maruziyet nedeniyle endişe yaratmaktadır. Bunlardan 20’den fazlası ağır metallerdir (örneğin antimon, arsenik, bizmut, kadmiyum, krom, kobalt, bakır, demir, kurşun, manganez, cıva, nikel, gümüş, uranyum, vanadyum ve çinko gibi).

Bu metallerin eser miktarları çevremizde ve bazı gıdalarda yaygındır ve sağlıklı olmak için gereklidir. Ancak bunların büyük miktarlarda vücuda alınması akut veya kronik toksisiteye neden olmaktadır. İnsanlarda zihinsel ve merkezi sinir sisteminn bozulmasına, düşük enerji seviyelerine ve kan kompozisyonun bozulmasına neden olmakta ve hayati organlara zarar vermektedir. Alerjiler nadir değildir ve bazı metaller veya bileşiklerine uzun süreli maruziyet kansere bile neden olmaktadır. Rujlar daha çekici görünmek için yaygın olarak kullanılan en önemli kozmetik ürünlerden biridir, ancak formülasyonlarında bulunan farklı ağır metaller ciddiye alınmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında ağır metal test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.