Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - 1,4 Dioksan Miktar Tayini

Kimyasal Testler - 1,4 Dioksan Miktar Tayini

1,4-dioksan bileşiği, bazı kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alan eser miktarda kirletici bir maddedir. Kozmetikte bir bileşen olarak kullanılmaz, ancak bazı kozmetiklerin içeriğinde çok az miktarda bulunabilir. 1,4-dioksan bileşiği, kozmetik bileşenlerin üretim işlemleri sırasında bir yan ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Polietilen, polietilen glikol, polioksietilen veya oksinol ön eki ile tanımlanabilen belli deterjanlar, köpük oluşturucular, emülsiyonlaştırıcılar ve çözücüler bazen bu bileşenleri içermektedir.

Kimyasal Testler - 1,4 Dioksan Miktar Tayini

1,4-dioksan bileşiği insan sağlığı için tehlikeli görülmektedir. Hayvanlarda kotansiyel bir kanserojen madde olduğu bilinmektedir. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), kasıtlı olarak bu bileşiğe maruz kalan hayvanlarda kanserojenlik konusunda yeterli kanıt bulmuştur, ancak insanlarda kanserojen olması ihtimali bulunmaktadır. Kanada, Avrupa ve Japonya’da gerçekleştirilen güvenlik değerlendirmelerine dayanarak, kabul edilebilir maruziyet sınırları içinde olduğu tespit edilmiştir. Bağımsız bir risk değerlendirmesinde ise, kozmetik ürünlerde 10 ppm altında eser seviyesindeki 1,4-dioksan miktarının tüketiciler için güvenli olduğu sonucuna varmıştır. Üretşm süreçlerinde yapılan değişiklikler ile, kozmetik ürünlerdeki bu kirletici seviyelerinde zaman içinde önemli düşüşler izlenmektedir. Bu arada losyonlar gibi belli preparatlarda bulunan 1,4-dioksanın kolayca buharlaştığı ve cildin üzerinde uzun süre kalan ürünlerde bile çok az cilt emilimi olduğu gözlenmiştir.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 1980’lerden beri kozmetik ürünlerde spesifik 1,4-dioksan düzeylerini periyodik olarak takip etmektedir. Bu araştırmalara göre 1-4-dioksan seviyeleri 10 ppm üzerinde olan ürün sayısı hızla azalmıştır. Bu bileşik miktarını kozmetik ürünlerde azaltma konusunda genelde vakum sıyırma yöntemi uygulanmaktadır. Kozmetikte 1,4-dioksan seviyeleri hala izlenmeye devam edilmektedir. Ancak tüketicilerin sağlığını ve refahını tehdit edecek bir durum tespit edilmiş değildir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında 1,4 dioksan miktar tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.