Copyright © 2020 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler – Viskozite

Kimyasal Testler – Viskozite

Kozmetik sektörü için viskozite, bir sıvı tabakası başka bir tabaka üzerinde hareket etmeye zorlandığı zaman, bir sıvının iç sürtünmesinin, yani akışa gösterdiği direncin bir ölçüsüdür. Bir sıvı, boyutu, şekli ve yapışkanlığı değişen moleküllerden veya tek bir molekülden oluşmaktadır. Bu moleküller birbirlerini hareket ettirmeye veya akmaya zorladıkları için, moleküler özellikler onları birbirlerinden geçmek için ne kadar kuvvet gerektiğini belirlemektedir. Harekete neden olmak için gereken kuvvete kesme kuvveti denmektedir. Kozmetik alanında bunun birkaç örneği şunlardır: saç ürünlerinin püskürtülmesi, ürünlerin üretim sırasında ambalajlara pompalanması, losyonun cilde yayılması ve bir şişeden şampuan dökülmesi.

Kimyasal Testler – Viskozite

Genel anlamda viskozite, akışkanların akmaya karşı gösterdikleri direnç olarak tanımlanmaktadır. Kozmetik sektöründe viskozite ölçümleri hem üretim prosesinde hem de bitmiş ürünlerde kalite kontrolün önemli bir parçasıdır. Örneğin rujun cilde düzgün bir şekilde yapışması ve tutunması için yüksek viskozitede olması gerekmektedir. Bunun aksine bir vücut spreyi çok düşük bir viskoziteye sahip olmalıdır. Ancak bu sayede sprey dağıtıcıdan serbest bir şekilde çıkar ve vücuda emilimi kolaydır. Günümüzde viskozite, kozmetik ürünlerin genel kalitesi için önemli bir kriterdir.

Kozmetik sektöründe bir diğer önemli reolojik değer, akma noktasıdır. Bazı sıvılar hareketsiz katılar gibi davranır ama sıvı gibi akar. Akma değeri veya akma noktası aşıldığı zaman viskozite azalır. Yüksek verim noktalarına sahip sıvılar, pigment gibi partikülleri kozmetik preparatlarda kolayca askıya alabilir.

Bugün kozmetik sektöründe viskozite değeri krem, losyon, şampuan, deterjan, oje ve ruj gibi ürünlerde önemli olmaktadır.

Kozmetik sektöründe viskoziteyi ölçmek için en yaygın kullanılan cihaz Brookfield viskozimetredir. Bu cihaz ile viskozite, bir plakanın sıvının içinden döndürülmesi için gereken kuvvete bakılarak ölçülmekte ve tüm hesaplamalar cihaz tarafından yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında viskozite test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.