Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aerosol Testleri - Yanma Uzaklığı (Ignition Distance)

Aerosol Testleri - Yanma Uzaklığı (Ignition Distance)

Aerosollerin en büyük avantajı, içeriğini doğrudan istenilen bölgeye sprey, buhar veya köpük gibi bir formda verebilmesidir. Ancak burada önemli nokta, alev alma ve yanıcılık özelliğidir. Kozmetik sektöründe aerosollerin değerlendirme parametreleri arasında alev alma ve yanıcılık kriterleri de yer almaktadır. İçeriğin parlama noktası ve alevlenme hızı laboratuvar ortamında test edilmektedir.

Aerosol Testleri - Yanma Uzaklığı (Ignition Distance)

Yürürlükte olan yasal düzenlemeler, aerosollerin yanıcılık için sınıflandırılmasını gerektirmektedir. Aerosoller çeşitli yöntemlerle üretilse de, yanıcılığına ilişkin düzenlemeler, sadece kendiliğinden kapanan valflere sahip olan ve yeniden doldurulamayan kaplar için geçerlidir. Ayrıca sadece sıkıştırılmış, sıvılaştırılmış veya çözünmüş gaz içeren kaplar için de geçerlidir.

Aerosoller, sıkıştırılmış gazlar olarak kabul edilmektedir ve genel olarak iki grupta sınıflandırılmaktadır: yanıcı gazlar ve yanıcı olmayan gazlar. Aerosoller ayrıca, bileşime, yanma ısısına ve aerosol içeriklerinin yanıcılık özelliklerine bağlı olarak yine iki grupta ele alınmaktadır: yanıcı ve son derece yanıcı. Sprey aerosolleri için uygulanan testler, yanma ısısı ölçümü, bir ateşleme mesafesi testi ve kapalı alan yanma testi.

Sprey aerosolleri için ateşleme mesafesi testi (yanma uzaklığı testi), bir aerosol, gaz brülörü ateşleme kaynağına doğru püskürtülerek yapılmaktadır. Burada aerosol ile ateşleme kaynağı arasındaki mesafe 15 cm’den 75 cm’ye kadar 15’er cm’lik aralıklarla yükseltilmektedir. Yanma ısısına ve spreyin tutuştuğu mesafeye bağlı olarak, aerosol son derece yanıcı veya yanıcı olarak sınıflandırılmaktadır. Aerosolün yanma ısısı 20 kJ/g altında ise ve 15 cm’de tutuşmuyorsa, kapalı alan tutuşma testinin yapılması gerekmektedir.

Aerosolü uygun şekilde etiketlemek ve malzemeyi güvenli bir şekilde taşımak için, bir aerosolün yanıcılığının belirlenmesi ve sınıflandırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, aerosol testleri arasında yanma uzaklığı (ignition distance) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.