Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aerosol Testleri - Püskürtme Hızı Tayini (Discharge Rate Inner Pressure)

Aerosol Testleri - Püskürtme Hızı Tayini (Discharge Rate Inner Pressure)

Kozmetik sektöründe sıkça kullanılan aerosol sprey cihazları, 25 derece sıcaklıkta ve en az 50 bar basınçta bir itici gaz ile cihazdan boşaltılacak bir sıvıyı tutan basınçlı bir kaptır. Püskürtme boşaltma düzeneği genelde şu parçalardan oluşmaktadr: cihazdan püskürtme boşaltımını gerçekleştirmek için bir valf gövdesi, kaptan gelen sıvının boşaltıldığı bir çıkış deliği olan bir püskürtme çıkış bölgesi, püskürtme çıkış bölgesine sıvı beslemek için bir akış borusu ve bir valf düzeneği.

Aerosol Testleri - Püskürtme Hızı Tayini (Discharge Rate Inner Pressure)

Aerosollerin gücü, içeriğini kaplardan çıkarmak için sıkıştırılmış veya sıvılaştırılmış olan gazın gücüne bağlıdır. Bir aerosolün temel bileşenleri, kap, itici gaz, içerik, vana ve aktüatördür. İtici gaz, kaptaki güç basıncının geliştirilmesinden ve valf açıldığı zaman içeriğin atomizasyonundan veya ürünü dışarı atmaktan sorumludur. Kap, belli bir yüksek basınçta durmalıdır. Genelde kalay kaplı çelikten üretilmektedir. İtici gazların fizyokimyasal özellikleri, buhar basıncı kaynama noktaları ve sıvı yoğunluğudur. Vanaların işlevi, kaptaki içeriği istenen şekilde vermektir. Valflerin, sürekli püskürtme valfi, yüksek hızlı üretim yöntemi, dozlama valfleri gibi türleri olmaktadır. Aktüatörün işlevi, aerosol içeriğinin uygun ve istenen şekilde verilmesini sağlamaktır. Aktüatörler, içeriğin formuna bağlı olarak püskürtme aktüatörleri, köpük aktüatörler, katı buhar aktüatörleri ve özel aktüatörler şeklinde olmaktadır.

Bir aerosolde püskürtme hızını belirleyen unsur, itici gücün basıncıdır. Bu basınç manometre cihazı ile ölçülmektedir. Aerosol püskürtme hızı, bilinen bir ağırlık alınarak ve standart cihaz kullanılarak verilen süre için içeriğin boşaltılması ile belirlenmektedir. Zaman sınırı dolduktan sonra kap yeniden tartılmakta ve zaman içindeki değişim hesaplanarak püskürtme hızı bulunmaktadır. Püskürtme hızı saniye başına gram olarak ifade edilir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, aerosol testleri arasında püskürtme hızı tayini (discharge rate inner pressure) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.