Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aerosol Testleri - Kapalı Alan Yanma Testi (Enclosed Space Ignition Test)

Aerosol Testleri - Kapalı Alan Yanma Testi (Enclosed Space Ignition Test)

Genel olarak sprey formundaki aerosoller için şu üç testden biri uygulanmaktadır: yanma ısısı ölçümü, bir ateşleme mesafesi testi ve kapalı alan yanma testi. Bunlardan ateşleme mesafesi testi veya yanma uzaklığı testi yapıldığı zaman, aerosolün yanma ısısı ve spreyin tutuştuğu mesafe eğer 20 kJ/g değerinin altında çıkmışsa ve aorosol 15 cm mesafede tutuşmuyorsa, o zaman kapalı alan tutuşma testinin yapılması gerekmektedir.

Aerosol Testleri - Kapalı Alan Yanma Testi (Enclosed Space Ignition Test)

Kapalı alan testi yapılırken 55 galonluk (208 litrelik) bir varilin içine bir mum yerleştirilmektedir. Tamburun bir ucu plastik bir tabaka ile kapatılmaktadır. 50 mm çapında olan diğer ucundan tamburun içine, bir ateşleme oluşana kadar aorosol püskürtüllmektedir. Bu sırada püskürtülen malzeme miktarı ve tutuşma süresi ölçülmektedir. Sonuçlar, bir ateşleme meydana gelmeden önce püskürtülen aeorosol miktarına ve ateşleme için gereken süreye bağlı olarak değerlendirilmektedir. Buna göre bir aerosol, yanıcı veya yanıcı olmayan şeklinde sınıflandırılmaktadır. Aerosolü uygun şekilde etiketlemek ve malzemeyi güvenli bir şekilde taşımak için, bir aerosolün yanıcılığının belirlenmesi ve sınıflandırılması gerekmektedir.

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D 3065-01 standardı hem ateşleme mesafesi test yöntemini hem de kapalı alan yanma test yöntemini açıklamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden yayınlanan 2008/47 / EC sayılı aerosol dağıtıcılar direktifi ve Küresel Uyumlaştırılmış Kimyasal Sınıflandırma ve Etiketleme Sistemi de bu standartta yer alan kapalı alan ateşleme testi ile aynı olan bir kapalı tambur testi yöntemini açıklamaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda hem ateşleme mesafesi hem de kapalı alan ateşleme testi için ilgili standartlara uyan güvenli testler gerçekleştirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, aerosol testleri arasında kapalı alan yanma testi (enclosed space ignition test) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.