Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Raf Ömrü

Raf Ömrü

Gıda maddelerinin korunması, tüketicilere patojenik mikroorganizmalardan arınmış bir ürün temin etmek için önemlidir. Diğer yandan gıda ürünlerinin bozulmasını önlemek ve raf ömrünü uzatmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Raf ömrü, bir ürünün tüketim için kabul edilemez durumda olması için geçen süre olarak tanımlanmaktadır. Gıdaların bozulması, lezzet, doku, renk ve diğer duyusal özellikler dahil olmak üzere kalite özelliklerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Gıdaların bozulması sırasında beslenme kalitesi de etkilenmektedir. Gıdaların bozulmasına, fiziksel, biyolojik, mikrobiyolojik, kimyasal ve biyokimyasal faktörler neden olmaktadır. Koruma yöntemleri, gıda üretim hattında mümkün olduğunca erken uygulanmalı ve bitkisel veya hayvansal gıdaların işlenmesinden önce uygun işleme tabi tutulmalıdır.

Raf Ömrü

İşleme teknikleri, korumanın sürekliliğini sağlamak için genellikle uygun paketleme yöntemlerine ve malzemelerine dayanmaktadır. İşlenmiş gıdaların depolama, nakliye, perakende satış ve tüketici tarafından işlenmesi de gıda maddelerinin korunması ile yakından ilgilidir.

Gıdaların korunması için yöntem ve süreçlerin seçimi, gıda maddesine özgü faktörlere, yaygın patojenik ve bozulma mikroorganizmalarına ve maliyete bağlı olmaktadır.

Kısaca gıdaların korunması, gıda kalitesini mümkün olan en uzun süre korumak ve patojenik mikroorganizmaların bulunmamasını sağlamak için alınan her önlemi kapsamaktadır. Bu nedenle, gıda koruma yöntemleri ile ürün raf ömrünü uzatmak için, ürün kalitesini koruyacak ve mikroorganizmaların gelişmesini ve harekete geçmesini önleyecek yöntemler uygulanmaktır.

Gıda maddelerinin raf ömrü, üretici firmalar için de tüketiciler için de önemli bir özelliktir. Gıdaların raf ömrü değerlendirilirken en önemli faktör güvenliktir. Bunu fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri içeren kalite izlemektedir. Raf ömrü çalışmaları, depolama süresi boyunca yüksek kaliteli bir ürün sağlamak için üretici firmalara ve tüketicilere önemli bilgiler sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, raf ömrü test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.