Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mikrobiyoloji

Mikrobiyoloji

Bugün birçok ülkede insanların, kontamine olmuş gıda maddeleri tüketmesi yüzünden hastalıklara maruz kaldığı görülmekte ve gıda maddelerinin daha güvenli hale getirilmesi konusunda ilerlemeler sağlanmaktadır. Tüketiciler eskisine oranla bugün, gıdalardaki mikroorganizmalar ve çeşitli kimyasal maddeler ile bunların neden olduğu risklerin daha fazla farkındadır. Gıda güvenliği riskleri konusunda günümüzde, genetik mühendisliği, ambalajlama yöntemlerindeki yenilikler, yeni gıda katkı maddeleri, pestisit ve veteriner ilaçları uygulamaları ve bunların gıda maddelerindeki kalıntıları ve mikotoksinler gibi çeşitli hususlar, dikkat çekmektedir. Yeni teknolojiler bir yandan gıda üretimi ve çeşitliliğini artırmaktadır, ancak diğer yandan ürünlerin daha güvenli hale getirilmesi bazı soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.

Mikrobiyoloji

Geleneksel yaklaşımda gıda güvenliği konusunu düzenleyen sistemler, güvenli olmayan gıdaların yasal tanımlarını yapmakta ve buna uygun olmayan gıda maddelerinin tespit edilmesini ve uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Ancak bu yaklaşım önleyici ve koruyucu yaklaşımı tam olarak karşılamamakta ve etkin olamamaktadır. Bu yüzden artık bilimsel olarak, gıda kaynaklı hastalıklar ve bunların nedenlerine dayanan risk analizlerine odaklanma olmuştur ve bu çerçevede mikrobiyoloji testleri önemli olmaya başlamıştır.

Risk analizleri temeline dayalı bu yaklaşım, gıda kaynaklı tehlikeleri kontrol altına almak konusunda en etkili yöntemdir ve gıda üretim zincirinde uygun kontrol sistemlerinin uygulanmasını gerektirmektedir.

Mikrobiyoloji testlerinde gıda maddelerinin kalite ve güvenliğini tespit etmek amacı ile hammadde ve mamul ürün numunelerinde bulunması muhtemel indikatör mikroorganizmalar ve gıda kaynaklı patojenler tespit edilmekte ve izole edilmektedir.

Mikrobiyoloji testlerinin gerçekleştirildiği başlıca gıda maddeleri şunlardır: et ve et ürünleri, balık ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, su, içecekler, meyva ve sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler, çikolata ve şekerli ürünler, baharatlar, bileşenler ve katkı maddeleri, hazır yemekler, soslar, gıda takviyeleri, ekmek mayası, tuzlar, özel beslenme amaçlı gıdalar ve hayvan yemleri.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, mikrobiyoloji test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.