Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kalıntılar

Kalıntılar

Geleneksel tarım sistemleri, ürün verimini ve kalitesini artırmak ve yabani otları, zararlı böcekleri ve hastalıkları kontrol etmek için çok çeşitli kimyasal tarım ilaçları kullanmaktadır. Bu kimyasalların neden olduğu sağlık ve çevre problemlerinin bugün artık herkes farkındadır. Tüketiciler, bitkisel ve hayvansal ürünlerdeki kimyasal kalıntıların seviyesi ile giderek daha fazla ilgilenmektedir.

Kalıntılar

Kimyasal kalıntılar, belli bir süre sonra işlenmiş ürün içinde veya üzerinde kalan bir kimyasal maddenin veya onun parçalanma ürünlerinin izleridir. Kalıntılar, kimyasal bir ürünle doğrudan işleme tabi tutulduğu gibi kimyasallara maruz bırakılarak da meydana gelebilir. Temel endişe, kimyasal madde kalıntılarının kabul edilemez seviyelerde, yani maksimum kalıntı limitinin üzerinde tespit edilmesidir. Bu durumda söz konusu kimyasal maddeler, iyi tarımsal uygulamalarına göre uygulanmamış demektir. Bu nedenle kimyasal kalıntıların doğru yönetimi esastır. Üreticiler, kabul edilemez seviyelerde kimyasal kalıntıların meydana gelme olasılığını en aza indirmek için bu kimyasal maddeleri doğru kullanmak zorundadır.

Kimyasal kalıntılar genel olarak bir tarımsal ürün, kimyasal madde ile muamele edildikten sonra ürün içinde kalmaktadır. Bir kimyasalın bir bitkide birikme ve ayrışma hızını tahmin etmek oldukça zordur. Esasen bu durum şu faktörlere bağlı olmaktadır: kimyasal maddenin kullanım oranı ve sıklığı, kimyasal üründe aktif maddenin formülasyonu ve özellikleri, kimyasal ürüne eklenen bağışıklık tepkisini arttıran katkılar, kullanılan ekipman, uygulama sonrası ve uygulama sırasındaki iklim koşulları, ürün özellikleri, uygulama sonrası bitkinin gelişme süreci, kimyasal maddenin bitkilerde, toprakta veya suda kimyasal parçalanma oranı ve parçalanma sonucu ortaya çıkan yeni maddeler.

Maksimum kalıntı limiti, bir gıda maddesinde, tarım ürününde veya hayvan yeminde yasal olarak bulunmasına izin verilen kimyasal kalıntıların en yüksek konsantrasyonudur. Bu konsantrasyon, kilogram başına miligram olarak ifade edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, kalıntı test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.