Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gıda Ambalajları

Gıda Ambalajları

Doğru ambalajlama veya paketleme, gıda maddelerini fiziksel hasarlardan ve kimyasal ve mikrobiyolojik kontaminasyondan korumaktadır. Ambalaj, gıda kalitesini korumak, gıda atıklarını en aza indirmek ve gıdalarda kullanılan koruyucuları azaltmak için önemli bir unsurdur.

Gıda Ambalajları

Gıda paketlemenin birinci amacı korumadır. İçindeki ürünleri biyolojik tehlikelerden, örneğin patojenlerden zararlı organizmalardan, fiziksel hasarlardan (şok veya titreşimler), oksijen, nem, ışık ve benzeri dış faktörlerden ve depolama, taşıma ve nakliye sırasındaki olası risklerden korumak içindir. Gıda paketlemenin ikinci amacı güvenliği sağlamadır. Ürünleri kurcalanmaya ve sahte üretimlere karşı korumakta ve ürün takibini kolaylaştırmaktadır. Gıda paketlemenin üçüncü amacı ise bilgilendirmedir. Ambalaj üzerinde içerik listesi, alerjen içeriği, üretici firma, beslenme bilgisi ve son kullanım tarihi gibi bilgiler verilmektedir.

Ambalaj, ürün güvenliği veya kusurları ile ilgili araştırmalarda potansiyel bir tehlike olarak tanımlanmaktadır. Gıda maddelerinin göre uygun ambalaj malzemesi seçilmelidir. Uygun ambalaj kullanılması, ürünün tüm raf ömrü boyunca iyi korunmasını ve dayanmasını sağlamaktadır. Ambalaj malzemelerini seçerken, içindeki gıda maddelerinin, ıslak veya kuru, asidik veya alkalin, alkol içeriği ve yağ içeriği gibi özellikler göz önünde tutulmalıdır.

Gıda güvenliği yönetim sistemleri, örneğin gıda ambalajı ve diğer ambalaj malzemeleri için ISO 22000 standardı, gıda ile temas eden ambalajın güvenli ve hijyenik üretimini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu sistemler, üretim tesislerini iyileştirmek ve kaliteli ve hijyenik olarak üretilmiş ambalajların kullanılmasını sağlamak için ambalaj üreticileri tarafından dünya çapında kabul edilmektedir.

Gıda üreten firmaların ambalaj satın alırken potansiyel tedarikçi firmalar hakkında tedarikçi değerlendirmesi yapmaları gerekmektedir. Bu çerevede, tedarikçi firmalar bir gıda güvenliği sistemi uygulamak, hammadde ve temel malzeme kullanımında standartlara ve yasal düzenlemelere uymak ve kullanılan yapıştırıcılar ve mürekkeplerin zararlı veya toksik maddeler içermemesini sağlamak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, gıda ambalajları test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.