Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Duyusal Analizler

Duyusal Analizler

Gıda maddeleri için duyusal analizler, gıda maddelerinin objektif olarak analiz edilmesi için, tat, lezzet ve doku hissi gibi insan duyularının kullanılmasıdır. Duyusal analizler, ürün kalitesinin belirlenmesi kadar, sorun giderme veya yeni ürün geliştirme çalışmalarında da önemli olmaktadır.

Duyusal Analizler

Duyusal analiz yöntemi, görme, koku alma, dokunma ve tat alma gibi duyularla algılanan uyaranlara verilen tepkileri analiz etmek için kullanılan bilimsel bir disiplindir. Duyusal analiz, gıda sektörü için hayati bir araçtır ve yeni ürün geliştirmeden kalite kontrole, gıda güvenliğinden problem çözmeye kadar bir dizi uygulamada kullanılmaktadır.

Kısaca duyusal değerlendirme, gıa maddelerinin duyular yolu ile nasıl algılandığına dair bilgi sağlayan kişisel test yöntemlerini kullanmaktadır. Gıda kalitesinin belirlenmesinde duyu algısının önemi, gıda sektöründe büyük destek görmektedir. Diğer nicel disiplinler gibi, duyusal değerlendirme yönteminde de kesin ve doğru ölçümler yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak, veriler çok farklı insanlardan toplandığı için, duyusal değerlendirme çalışmaları bir miktar güçlük içermektedir. Bu nedenle duyusal analizler mutlaka istatistiksel teknikler ile desteklenmelidir. İnsan algısının ve yargısının temel ilkeleri ne kadar önemli olsa da kararlar bilimsel yöntemlerle desteklendiği oranda güvenilir olmaktadır.

Duyusal analizler, işletmelerin hedef pazarlarını anlamak, ürün konseptlerini tanımlamak, formülasyon geliştirmeleri kolaylaştırmak, kalite sorunlarını çözmek ve uzun raf ömrü sağlamak için kullandıkları araçlardan biridir. Gıda maddelerinin görünümünün, aromasının, lezzetinin ve dokusunun karakterizasyonu ve performans standartlarını belirlemek ve değerlendirmek için duyusal analizler önemli olmaktadır.

Duyusal analiz çalışmalarında amaç, duyusal ve enstrümantal yöntemler arasında gerçekçi bir denge kurmak ve eğer sonuçlar anlamlı olacaksa, duyusal süreci etkili bir şekilde yönetmedir. Ancak asıl sorun, insanlarla ve değişkenlikleri ile uğraşmaktır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, duyusal analiz hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.