Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Bal Analizi

Bal Analizi

Arıcılık ülkemizde de gelişmekte olan bir sektördür. Bu faaliyetler sonucunda bal, polen, arı sütü ve propolis gibi ticari ürünler üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Ancak bitkisel üretimde, hastalık ve zararlılara karşı, pestitlerin sorumsuzca kullanılması, bir yandan arıların ölmesine neden olurken diğer yandan da ballarda kalıntı problemlerine neden olmaktadır. Bir de endüstriyel gelişme ile birlikte artan kirlenme ve hızlı nüfus artışı, buna eklenince arıcılık sektörü bundan fazlası ile etkilenmektedir.

Bal Analizi

Balın tadı ve kokusu, bal üreticileri kadar tüketiciler bakımından da önemlidir. Balın tadını veren, içeriğindeki şekerin türü, miktarı ve bu şekerlerin birbirleri ile orantısıdır. Balın kokusu ise, özün toplandığı bitki türüne göre farklı olmaktadır. Bu bakımdan bal analizleri, balın fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal analizleri yanı sıra duyusal analizleri de içermektedir. Çünkü diğer analizler ile kaliteli olduğu tespit edilen bal, özün toplandığı bitkiden kaynaklanan hoşa gitmeyen bir koku yüzünden tercih edilmeyebilir.

Balın fiziksel analizlerinde, balın özellikleri ve en önemli bileşenleri belirlenmektedir. Bu bileşenler, nem, şeker, enzimler, asitlik ve pH değeri, organik asitler, proteinler, amino asitler, vitaminler, mineraller, uçucu ve yarı uçucu bileşikler ve polifenollerdir.Bu analizler ile antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteler açıklanmaktadır.

Bala uygulanan bir takım işlemler, balın kokusunu ve tadını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden ısıtma, işleme ve depolama gibi bala uygulanan ve balın kendine özgü kokusunu ve tadını değiştiren hatalı uygulamalardan kaçınmak gerekmektedir. Örneğin bal yüksek sıcaklıkta uzun süre tutulursa veya kötü koşullarda depolanırsa, enzim kaybı oluşmakta ve früktoz parçalanarak hidroksimetil furfurol (HMF) oluşmaktadır. Bu durum balın besin içeriğinin düşmesine ve HMF miktarının yükselmesine enden olmaktadır. HMF miktarının yükselmesi ise istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle HMF tayini, önemli bir analiz yöntemidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, bal analizi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.