Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Alerjenler

Alerjenler

Genel olarak, gelişmekte olan ülkelerde tüketiciler, sunulan gıda maddelerine bilinçli olarak başka maddeler karıştırıldığını ve bu tür gıdaların olumsuz etkilerine maruz kaldıklarını düşünmektedir. Doğal olarak bu durum, tüketicilerin sağlıklarını bozmakta ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Ticari açıdan daha fazla kazanmak düşüncesi ile tüketicileri aldatmak için gıda katkı maddeleri kullanımı giderek artmaktadır, üstelik hijyenik olmayan uygulamalar sıkça yapılmaktadır. Gıda maddelerinin bu şekilde tağşiş edilmesi ile ortaya çıkan riskler, endişe verici boyutlara ulaşmıştır.

Alerjenler

Bu katkı maddeleri arasında insanlarda alerjiye neden olan maddeler de bulunmaktadır. Gıda intoleranslarından farklı olarak, gıda alerjilerine bazı insanların bağışıklık sistemi, gıdalardaki bazı proteinleri zararlı olarak yanlış tanımlamaktadır.

Gıda alerjisi, bazı gıda maddelerinin, bir anormal bağışıklık tepkisi tetiklediği bir durumdur. Bu durum kişinin bağışıklık sisteminin, bir gıdadaki bazı proteinleri zararlı olarak yanlış tanımasından kaynaklanmaktadır. Vücut bu durumda iltihaplanmaya neden olan bazı kimyasalları serbest bırakmak gibi bir dizi koruyucu önlem almaktadır. Gıda alerjisi olan kişiler, çok az miktarda soruna maruz kalsalar bile vücutları alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bu reaksiyonlar, ağzın, dilin veya yüzün şişmesi, nefes almada zorluk, düşük kan basıncı, kusma, ishal ve kaşıntılı döküntü şeklinde kendini göstermektedir. Bazı olaylar ölümcül de olmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan gıda bilgilendirme yönetmeliği, gıda işletmelerinin sattıkları veya sağladıkları paketlenmiş gıdalarda kullanılan alerjenik bileşenler hakkında bilgi vermeleri koşulunu getirmektedir. Söz konusu yasal düzenlemede alerjen oldukları belirlenen 14 gıda maddesi açıklanmıştır. Bu maddeler şunlardır: kereviz, gluten içeren tahıllar, kabuklular, yumurtalar, balık, acı bakla, inet sütü, yumuşakçalar, hardal, fındık, yer fıstığı, susam tohumları, soya ve sülfür dioksit (veya sülfit).

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gıda ürünleri test hizmetleri kapsamında, alerjen test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.