Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gıda Testleri

Gıda Testleri

Beslenme, her insan yaşamının temel bir parçasıdır. Dengeli ve lezzetli bir beslenme şekli sağlık için önemlidir. Bu yüzden gıda maddelerini çok iyi tanımak kadar kaliteli tüketmek de esastır. Gıda analizlerinin konusu budur ve gıda maddelerinin kimyasal bileşimlerinden, insan organizması ile etkişimine, hatta ambalajlarla etkileşimine kadar bir süreçler bütünüdür.

Gıda Testleri

Gıda testleri ile gıda maddelerinin kimyasal bileşimi, vücuttaki etkileri, gıda ve kalori değerleri, fiziksel özellikleri, kimyasal özellikleri, fizyolojik özellikleri ve muhtemel kimyasal maddeler ve kirleticiler üzerine odaklanılmaktadır. Bu test ve analizler sırasında gerçekleştirilen çok sayıda eylem olmaktadır.

Gıda testlerinin önemli olmasının birinci ve en açık önemi, gıda maddelerinde güvenliği sağlamaktır. Gıdaların tam bileşimini bilmek, alerjiler veya tüketime yönelik diğer karşı endikasyonlar hakkında fikir vermektedir. Bu husus, gıda bileşeninin değerlendirilmesine ilave olarak, bir gıda hammaddesinin üretici firmaya geldiği andan itibaren işlenmesinin çeşitli aşamalarını kontrol eden rutin kalite kontrolün bir parçasıdır. Hem kaliteyi hem de güvenliği sağlamak için kontrol önemlidir. Gıda analizi, tüm süreçlerin yasal düzenlemelere ve ulusal ve uluslararası standartlara uygun sürdürülmesini sağlamaktadır.

Gıda analiz uygulamaları ile tüketiciler, alerjilerden kaçınmak ve diyetlerin bileşimine yardımcı olmak için tüketilen gıda maddelerinin tüm bilgilerine sahip olmaktadır. Ayrıca devletin resmi görevi toplumun sağlığını korumaktır. Bu amaçla gıda maddelerinin kalitesini ve gıda sektörünün mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlamak zorundadır.

Gıda maddelerinde hücreler, su, sodyum ve magnezyum gibi iyonlar ve çok sayıda organik moleküller şeklinde küçük moleküllerden oluşmaktadır. Canlı organizmalarda dört önemli organik molekül türü bulunmaktadır: proteinler, karbonhidratlar (şekerler ve nişastalar), lipitler (yağlar) ve nükleik asitler. Bunlardan proteinler, karbonhidratlar ve yağlar, tüketilen gıdalarda besin olarak işlev görmektedir.

Gıda güvenliği konusu artık dünyanın her yerinde, toplum sağlığı ve ekonomik boyutu ile önem kazanan bir konudır. Gıda kaynaklı hastalıkların artması, sağlık, ekonomik ve sosyal bakımdan insanları etkilemektedir. Belli sınır değerler üzerinde gıda maddelerinde bulunan biyotoksinler, kimyasal kontaminantlar, mikotoksinler, mikrobiyolojik tehlikeler ve gıda katkı maddeleri, gıda maddelerini insan sağlığı için zararlı duruma getirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca gıda test hizmetleri şunlar olmaktadır:

  • Gıda güvenliği düzenlemeleri
  • Mikrobiyoloji
  • Raf ömrü
  • Alerjenler
  • Kalıntılar
  • Kontaminantlar
  • Gıda ambalajları
  • Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar)
  • Bal analizi
  • Duyusal analizler

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.