Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yanmazlık Testleri - UL94

Yanmazlık Testleri - UL94

Bir tutuşabilirlik yatay yanma test yöntemi sunan UL94 standardı, bir malzemenin yatay yanma derecesini belirlemek için kullanılmaktadır. Yanma derecesi, bir test örneği için yanma hızının bir fonksiyonu olarak ve malzeme kalınlığı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Yanmazlık Testleri - UL94

UL94 yanmazlık testleri başlıca şu malzemeler üzerinde gerçekleştirilmektedir: döşekler ve şilteler dahil mobilyalar, duvar kaplamaları ve döşemeli mobilyalar, plastikler ve bileşenler, tekstil ve konfeksiyon ürünleri, yanıcı gaz, buhar ve sıvılar, kişisel bakım ve güzellik ürünleri ve oyuncak ve çocuk ürünleri.

UL94 Cihazlarda ve aletlerde parçalar için plastik malzemelerin yanıcılık testleri standardında yer alan gereklilikler, cihazlardaki parçalar için kullanılan polimerik malzemelerin yanıcılık testlerini kapsamaktadır. Belli bir uygulama için yanıcılığa yönelik kabul edilebilirlik kiterlerini açıklamak üzere tasarlanmıştır. Bu standartta yer alan test yöntemleri, standart boyutlu numuneleri içermektedir ve sadece kontrollü laboratuvar koşullarında küçük bir açık alev veya radyant ısı kaynağına karşı cihazlarda kullanılan malzemelerin yanıcılık özelliklerini ölçmek ve tanımlamak için kullanılmaktadır.

Ürünlerin alevlere maruz kaldıkları zaman nasıl performans göstereceklerini bilmek, sadece sorumlu bir güvenlik uygulaması değildir. Aynı zamanda tüketici güvenini oluşturmanın da kritik bir bileşenidir.

Kısaca UL94 standardı, üretimde kullanılan plastik malzemelerin alev direncini belirlemek için tasarlanmıştır ve plastik malzemeyi yanma davranışları açısından karşılaştırmak için beş farklı tip yangın testini tanımlamaktadır. Her test türü için belli bir gaz akış hızı, alev yüksekliği, alev yönü ve aleve maruz kalma süresi gerekmektedir. Yanma sonrası süreleri gibi ölçümler ve bazı durumlarda yanma hızı ile ilgili hesaplamalar yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar daha sonra standart bir dizi test kriteri ile karşılaştırılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, yanmazlık testleri arasında UL94 test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.