Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yanmazlık Testleri - Kızaran Tel Testleri (Glow Wire)

Yanmazlık Testleri - Kızaran Tel Testleri (Glow Wire)

Kızaran tel testleri (glow wire test), aşırı yüklenmiş bir bağlantıdan veya aşırı ısınan bileşenden kaynaklanan elektrikli ekipmanın arızalarını ve ısıtma etkilerini simüle etmek için kullanılmaktadır. Elektrikli ve elektronik cihazlarda güvenlik çok önemlidir. Bir cihaz kablolama sisteminin yanlış uygulanması, aşırı akım veya kısa devre arızaları olasılığı nedeniyle, bu cihazlarda kullanılan malzemenin yanıcılığını değerlendirmek ve derecelendirmek amacı ile yangın koruma gereksinimleri oluşturulmuştur. Kızaran tel testi böyle bir geresinim ile tasarlanmıştır.

Yanmazlık Testleri - Kızaran Tel Testleri (Glow Wire)

Malzeme yanıcılığını ve yangına dayanıklılığı değerlendirmek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler hem doğrudan hem de dolaylı yoldan alev test yöntemlerini içermektedir. Doğrudan alev yönteminin bir örneği UL 94 standardında tanımlanmıştır (cihazlar ve aletler testinde parçalar için plastik malzemelerin yanıcılık güvenliği standardı). Bu test yönteminde, kontrollü koşullar altında doğrudan dikey veya yatay olarak monte edilmiş bir numuneye bir alev uygulanmaktadır. Dolaylı alev yönteminde ise, bir numuneye yanmayan bir ısı kaynağı uygulanmaktadır. Kızaran tel test yöntemi dolaylı alev yöntemine bir örnektir.

Bu yöntemlerin uygulanması ile elde edilen test sonuçları, malzemelerin tutuşmaya karşı direncini, tutuşma olması durumunda kendi kendine sönme gücünü ve damlama yoluyla yangını yaymama eğilimini göstermektedir.

Ev aletleri için kızaran tel test gereksinimleri Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından geliştirilen IEC 60695-2 standardında yer almaktadır. Ülkemizde de bu standart şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için.

Kızaran tel testi, bir malzemenin önceden belirlenmiş bir sıcaklığa kadar ısıtılması ile gerçekleştirilir. Isıtılan eleman kızdırma teli olarak adlandırılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, yanmazlık testleri arasında kızaran tel (glow wire) test hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.