Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yanmazlık Testleri - İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

Yanmazlık Testleri - İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

Yangın tehlikesi testleri arasında gerçekleştirilen iğne alevi test yöntemi, elektrikli ekipmanın arızalı bir bileşeninin tutuşması ile sonuçlanabilecek küçük alevlerin neden olduğu yangın tehlikesinin değerlendirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Yanmazlık Testleri - İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

İğne alevi (needle flame) testleri, bir iğne alevi kullanılarak plastik bir malzemenin neden olacağı yangın tehlikesini test etmek ve değerlendirmek için yapılmaktadır. Test, küçük bir alevin test numunesi üzerindeki etkisini belirlemektedir. Özellikle, malzemenin aleve maruz kalma süresi hesaplanmaktadır.

Bu testlerde, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından geliştirilen IEC 60695-11-5 standardına başvurulmaktadır. Ülkemizde de bu standart şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60695-11-5 Yangın tehlikesi deneyi - Bölüm 11-5: Deney alevleri - İğne alevi deney metodu - Cihazlar, doğrulama deney düzeneği ve kılavuz.

Bu testlerde tutuşma kaynağı, bir iğne brülörü tarafından üretilen bütan gazı alevidir. İğne alevi, yalıtım bileşenlerindeki elektrik arızaları nedeniyle izleme yollarında oluşabilecek ateşleme kaynaklarını simüle etmek için kullanılmaktadır. Alev, numunenin kenarına veya yüzeyine belli sürelerle uygulanmakta ve yanma uzunluğu ve yanma süresi not edilmektedir. Şu iki durumda test olumlu sonuçlanmış kabul edilmektedir: alevler veya parlama işlemleri, alevin alınmasından itibaren 30 saniye içinde söndüğü zaman ve test numunesi altında bulunan aydınger kağıt, düşen yanan maddelerden tutuşmadığı zaman.

İğne alevi testleri, düşük voltajlı elektrikli ev aletleri, aydınlatma ekipmanı, takım tezgahları, elektrikli aletler, elektronik aletler, bilgi teknolojisi ekipmanları, elektrik işleri ekipmanları, elektrik konnektörleri, yalıtım malzemeleri, mühendislik plastikleri, katı yanıcı malzemeleri ve diğer elektrikli ve elektronik cihazlar ve bileşenler için geçerlidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, yanmazlık testleri arasında iğne alevi (needle flame) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.