Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yanmazlık Testleri - Bilye Basınç Testleri (Ball Pressure)

Yanmazlık Testleri - Bilye Basınç Testleri (Ball Pressure)

Bilye basınç test yöntemi, malzemelerin yüksek sıcaklıklarda ve stres altında boyutsal kararlılığını belirlemek için yapılmaktadır. Bu testler sırasında, test numunesi sabit bir yüke maruz kaldığı zaman uğradığı deformasyon derecesi ile sıcaklık arasındaki ilişki analiz edilmektedir.

Yanmazlık Testleri - Bilye Basınç Testleri (Ball Pressure)

Yüksek sıcaklıkların etkisi altında kalan, metalik olmayan malzemelerin, örneğin yalıtım malzemelerinin yapısal özellikleri, büyük ölçüde değişmekte ve bu durum kendisini yumuşatılmış veya erimiş halde göstermektedir. Bilye basınç testi, metalik olmayan malzemelerin ve yalıtım malzemelerinin ısı direncini test etmek için kullanılmaktadır. Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından geliştirilen IEC 60695 standardı bu testlerde esas alınmaktadır. Ülkemizde de bu standart şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60695-10-2 Yangın tehlikesi deneyi - Bölüm 10-2: Bilya basınç deneyi yöntemi (IEC 60695-10-2:2014).

Test sıcaklığı, bilye basınç testindeki en önemli koşullardan biridir. Gelişmiş laboratuvarlarda kullanılan bilyalı basınç test aparatı, yalıtım malzemelerinin yüksek çalışma sıcaklıklarına direncinin belirleneceği birçok standartta yer alan testleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Genel olarak tüketicilere sunulan herhangi bir elektrikli cihaz, çeşitli güvenlik sertifikası işaretleri ile işaretlenmiş olmaktadır. Pratik olarak, ev ve endüstriyel elektrikli ekipman, elektrikli aksesuarlar, tüketici elektroniği ve tıbbi elektronikler gibi elektrik şebekesine takılan her elektrikli ürünün, uygunluk testi gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için, zorunlu bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bilye basınç testleri de böyle bir ihtiyaçla geliştirilmiştir. IEC 60695-10-2 standardı, anormal bir ısı testi gerçekleştirmek için gereken bir test yöntemini tanımlamaktadır. Amaç, bir güvenlik tehlikesi oluşturacak şekilde, yalıtım malzemesinin yüksek sıcaklık ve basınç altında yumuşama nedeniyle deforme olmadığını veya akmadığını tespit etmektir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, yanmazlık testleri arasında bilye basınç (ball pressure) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.