Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Polimer ve Plastik Malzemelerin Yaşlandırma Testleri

Polimer ve Plastik Malzemelerin Yaşlandırma Testleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirlen ASTM D3045 standardı, yüksüz plastiklerin ısıl yaşlanması için standart bir uygulamayı tanımlamaktadır. Bu standart, plastiklerin oksidasyona karşı dirençlerini veya zaman içinde meydana gelen diğer bozunma şekillerini tespit etmek için, plastiklerin maruz kalması gereken koşulları test etmektedir. Eğer polimerler uzun süre boyunca, amaçlanan kullanım sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakılırsa, erken yaşlanmaya başlamaktadır. Söz konusu yaşlanma prosedürü, bu malzemelerin zamanla nasıl yaşlanacağını tahmin etmeye yardımcı olmaktadır.

Polimer ve Plastik Malzemelerin Yaşlandırma Testleri

Isıya maruz kalmak plastiklerde çok sayıda fiziksel ve kimyasal değişikliğe neden olmaktadır. Hem sıcaklığa hem de zamana maruz kalma düzeyi, meydana gelecek özellik değişikliklerinin türünü ve derecesini etkilemektedir. Polimerler yüksek sıcaklığa kısa süreli maruz kalma durumlarında kesinlikle bozulmaya uğramamaktadır. Ancak plastikler yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kaldıkları takdirde bazı özelliklerini kaybetmekte ve fiziksel özelliklerde kademeli bir değişikliğe neden olmaktadır. ASTM D3045 standardı, malzemelerin dayanıklılıklarını ve kayıplarını önlemek için beklenen ömrünü tespit etmek için, kullanılması amaçlanan sıcaklık koşullarını simüle etmektedir.

Genel olarak plastikleri yaşlandıran etkiler, sıcaklık ve ultraviyole ışık, görünür ışık, atmosferik bileşenler ve neme veya sıvılara maruz kalma gibi durumlardır. Uygulamada polimer yaşlanma süreçleri, fiziksel yaşlanma, kimyasal yaşlanma ve termal yaşlanma gibi şekillerde kendini göstermektedir. Çoğu polimer amorf yapıdadır ve zamanla fiziksel rahatlama ve diğer yapısal değişikliklere maruz kalır. Genel olarak, bir polimer ne kadar yumuşak olursa, polimer zincirleri de o kadar esnek olmaktadır ve zaman ile ilgili değişikliklere daha eğilimli olmaktadır. Polimerin kimyasal bileşimi, oksidasyon eğilimli grupların varlığı ve mikarı ve katkı maddelerinin miktarı güçlü bir etkiye sahiptir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, polimer ve plastik malzemelerin yaşlandırma test hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.