Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Oyuncak Testleri (Elektriksel Güvenlik Testleri ve Lazer Sınıfı Testleri)

Oyuncak Testleri (Elektriksel Güvenlik Testleri ve Lazer Sınıfı Testleri)

Çocuk oyuncaklarının, sıkı güvenlik ve kalite standartları ile uyumsuzluğuna kesinlikle izin verilmemektedir. Olası uyumsuzluklar, potansiyel sağlık tehlikelerine, hatta bazı durumlarda ölümlere neden olmaktadır. Sadece Avrupa Birliği ülkelerinde 2017 yılında piyasadan geri çağrılan oyuncaklarda, boğulmalara neden olma yüzünden bir önceki yıla göre yüzde 41 oranında artış izlenmiştir. Aynı şekilde kimyasal bileşiklere bağlı olarak yüzde 29 oranında artış izlenmiştir. Üçüncü sırada ise yaralanmalara bağlı olarak yüzde 11 oranında artış olmuştur.

Oyuncak Testleri (Elektriksel Güvenlik Testleri ve Lazer Sınıfı Testleri)

Bu istatistikler oyuncak güvenliği uyum standartlarına uyulması konusunda net bir tablo ortaya koymaktadır. Bugün çocuk oyuncakları, tüketici tabanının hassas yapısı yüzünden perakende pazarındaki en katı güvenlik ve kalite standartlarına tabi tutulmaktadır. Üretici firmalar kadar ithalatçı ve ihracatçı firmalar da, olası felaketleri ve geri çağırmaları önlemek için, oyuncak güvenliğine yönelik yasal düzenlemeleri ve uluslararası standartları takip etmek zorundadır.

EN71 standartlar dizisi, Avrupa Birliği ülkelerinde pazarlanan tüm oyuncaklar için geçerli olan bir dizi ürün güvenliği standardıdır. Bu standart ayı zamanda CE işareti uygulamalarının bir parçasını oluşturmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerine gönderilecek oyuncakların CE işareti taşıması zorunludur. CE işareti, bir oyuncağın Avrupa Birliği direktifleri ve standartları tarafından belirlenen güvenlik düzenlemeleri ile uyumlu olmasını şart koşamaktadır. Bu standart ülkemizde de şu başlıkla yaynlanmıştır: TS EN 71 Oyuncakların güvenliği.

Bu konuda dikkate alınan bir diğer standart, Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F963-16 standardıdır: oyuncak güvenliği için standart tüketici güvenliği şartnamesi. Bu standart, oyuncakların neden olduğu sayısız tehlikeye yönelik kapsamlı bir standarttır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, oyuncak testleri (elektriksel güvenlik testleri ve lazer sınıfı testleri) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.