Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Makina Elektriği Testleri

Makina Elektriği Testleri

Elektrik ile çalışan makina ve ekipmanı, özellikle yanlış kullanıldığında veya bakımı yapılmadığında çalışanlar için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Birçok elektrikli makina, daha fazla risk taşıyan yüksek voltaj veya yüksek güç gereksinimlerine sahiptir. Elektrik ile ilgili en büyük tehlikeler elektrik çarpması, yangın ve ark parlamasıdır. Elektrik çarpması, vücut elektrik devresinin bir parçası haline geldiği zaman, genelde bir elektrik devresinde bir kaçak olduğu zaman ortaya çıkmaktadır. Elektrik çarpmasının şiddeti ve etkileri, vücutta izlediği yol, akım miktarı, maruz kalma süresi ve cildin ıslak veya kuru olup olmaması gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Su, akımın ciltten daha kolay akmasına izin veren harika bir elektrik iletkenidir. Elektrik çarpmasında şokun etkisi, hafif bir karıncalanmadan ciddi yanıklara ve kalp durmasına kadar değişebilir. Örneğin 5 miliamper acı verici olmazken, 6-30 miliamper ağrılı şok, 50-150 miliamper aşırı ağrı, solunum durması ve şiddetli kasılmalara neden olmaktadır. 10 bin miliamper üzeri ise ciddi yanıklara ve kalbin durmasına neden olmaktadır.

Makina Elektriği Testleri

Sadece elektriksel tehlikelerin bilincinde olan çalışanlar, elektrikli makinalar ve ekipman üzerinde çalışmalıdır. Elektrik güvenliği, elektriğe karşı alınan her türlü güvenlik önlemini ifade etmektedir. Elektrik, şüphesiz modern üretimin en temel ihtiyaçlarından biridir, ancak bütün güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Bazı elektrikli makinalar, yüksek voltaj ve yüksek elektrik gücü nedeniyle, çalışanlar için daha fazla tehdit oluşturmaktadır. Güvenlik önlemleri, işletmenin faaliyet alanına bağlı olarak farklı olabilir. Ancak her durumda makinaların düzenli bakımlarının yaptırılması, istenmeyen durumları önlemek için bir zorunluluktur. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler de esasen bunu gerektirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, makina elektriği test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.