Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

LVD (Elektriksel Güvenlik) Testleri

LVD (Elektriksel Güvenlik) Testleri

Kısaca LVD direktifi olarak bilinen direktif, Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 2014/35 / EU sayılı alçak gerilim direktifidir (low voltage directive). İnsanlar için yüksek düzeyde koruma sağlayan bu yasal düzenleme sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil, hemen hemen dünyanın her yerinde geçerli esaslar içermektedir.

LVD (Elektriksel Güvenlik) Testleri

Alçak gerilim direktifi, ya da düşük voltaj direktifi, giriş veya çıkış voltajı dahil elektrikli ve elektronik cihazlardaki sağlık ve güvenlik risklerini kapsamaktadır. Voltaj aralıkları şu şekilde belirlenmiştir: alternatif akım için 50 ve 1000 Volt arası ve doğru akım için 75 ve 1500 Volt arası. Bu yasal düzenleme hem tüketici hem de profesyonel kullanım için çok sayıda elektrikli ekipman için geçerlidir.

LVD elektriksel güvenlik testleri gerektiren başlıca cihazlar şunlardır: ev aletleri, kablolar, güç malzemeleri, lazer ekipmanı ve özel bileşenler (örneğin sigortalar). 1990 yılından itibaren CE işareti, bu tür ürünlerin Avrupa Birliği pazarlarında serbest dolaşımı için zorunluluk haline getirilmiştir. CE işareteleme, ürünün Avrupa Birliği pazarlarına uygunluğunun belgelendirilmesidir. CE işareti taşıyan bir ürün serbest dolaşım hakkına sahiptir. Bu uygulama, standartlarla desteklenen yeni yaklaşım programının bir sonucudur. Yayımlanan standartlar ile insanların can güvenliği için gerekli koşullar tanımlanmıştır. Bu gereklilikleri karşılamayan bir ürün üzerinde CE işareti konulamaz.

Avrupa Birliği ile uyum sürecinde söz konusu yasal düzenlemeler ve standartlar da iç hukukumuza uyarlanmıştır ve ülkemizde standardizasyon çalışmaları hız kazanmıştır. Bu yüzden elektrikli ve eletronik cihaz üreten firmalar, ürünlerini LVD testlerinden geçirmek zorundadır. Bu testler sonunda ürünler, Avrupa Birliği pazarında serbest dolaşım için uygun olacak şekilde belgelendirilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, LVD (elektriksel güvenlik) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.