Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısmi Testler - Stand-by Güç Ölçümü

Kısmi Testler - Stand-by Güç Ölçümü

Stand-by gücünün (bekleme gücünün) ölçülmesi, güç kaynaklarının ve günlük ev ve ofis cihazlarının tasarlaması, test edilmesi ve belgelendirilmesi için önemlidir. Cihaz başına kullanılan güç miktarı düşük olsa da, bekleme durumunda (stand-by durumunda) güç tüketimi hızla artabilir. Güç analizörleri, stand-by gücünü ölçmek için kullanılan esnek ve güçlü araçlardır.

Kısmi Testler - Stand-by Güç Ölçümü

Stand-by gücü, elektronik cihazların kapalı veya bekleme konumundayken tükettikleri elektrik gücü anlamına gelmektedir. Bu durumda cihaz kapalı olsa da hala elektriğe bağlıdır ve güç çekmeye devam etmektedir. Temel olarak, bekleme gücü, bir elektrikli veya elektronik cihazın mümkün olan en düşük güç modundayken kullanılan güç olmaktadır.

Televizyonlar, veya mikrodalga fırınlar gibi cihazlar devre dışı olsa da bekleme modundayken dijital saati zamanı göstermeye devam etmektedir veya uzaktan kumandadan giriş beklerken her zaman çalışmaya hazır durumdadır. Tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar için de durum aynıdır. Bu cihazlar bekleme modundayken, görünür bir özellik sunmadan güç tüketmektedir.

Bekleme gücü, ev elektronik cihazlarında genellikle çok azdır. Ancak bu cihazlar birden fazladır ve toplamda önemli bir tüketime neden olabilir. Hem ev hem de iş yerlerinde stand-by gücü, küçük cihazlar, güvenlik sistemleri ve benzeri sayısız küçük güç çekimleri içeren cihazlar yüzünden önemli bir tüketim oluşturmaktadır. Bekleme gücü genellikle bir ev cihazı için 1 veya 2 Watt, bilgi işlem cihazları içinse daha düşüktür. Ancak toplamda bu şekilde tüketilen enerji, tüm cihaz tüketiminin neredeyse yüzde 20’sini bulmaktadır. Bunun dışında, yapılan hesaplamalara göre küresel karbon dioksit emisyonlarının hemen hemen yüzde biri, stand-by gücünden kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan stand-by güç ölçümleri önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, kısmi testler arasında stand-by güç ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.