Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısmi Testler - Salt-Mist-Korozyon / Scratch Testleri

Kısmi Testler - Salt-Mist-Korozyon / Scratch Testleri

Modern kompozit malzemelerin ve otomotiv boya verniklerinin yanı sıra kaplamaların aşınmaya karşı direncini tespit etmek için ve malzemeler hakkında bir fikir edinmek için scratch testleri yapılmaktadır. Bu tesler, kaplamaları karakterize etmek için basit ve hızlı bir yöntemdir. Ancak elde edilen sonuçlar kaplama kalınlığı, alt tabaka mekanik özellikleri, arayüzey bağı mukavemeti ve çizik hızı, yük ve girinti ucu yarıçapı gibi test koşullarından etkilenmektedir.

Kısmi Testler - Salt-Mist-Korozyon / Scratch Testleri

Tuz (salt) püskürtme testi veya sis (mist) testi, tuz sisine maruz kaldığı zaman malzemelerin korozyon direncini tespit etmek ve değerlendirmek için kullanılan gelişmiş bir korozyon testidir. Test numunesi kapalı bir odaya yerleştirilir ve tuz yüklü bir sisin sürekli akışına maruz bırakılır. Bu akış, test süresi boyunca korunur.

Metalin üretimde kullanılan ana unsur olduğu sektörülerde, ürünün ömrünü korozyona karşı test etmek ve üretimin karşılaştırmalı analizini yapmak önemlidir. Üretim sürecinde bir değişiklik olmasa bile, son ürünün kalitesinde her zaman ufak bir değişiklik olabilir. Yıllar geçtikçe, makinalar yaşlanır, kusurlar ortaya çıkar ve kalite standartları düşmeye başlar. Korozyon direnci testleri ile olası değişiklikleri belirlemek mümkündür.

Tuz püskürtme odası, numunelerin test edildiği korozyon direnci ortamını simüle etmektedir. Numuneler birkaç yıl önce 48 saatlik testten sonra hayatta kalmışsa ve şimdi bu süre 13 saate inmişse, bu durum üretim sürecinde önemli bir gerileme olduğu anlamına gelmektedir.

Tuz püskürtme testi veya sis testi, hem otomotiv sektöründe hem de diğer sektörlerde kullanılmaktadır. Ayrıca deniz, askeri ve uçak ekipmanı üretiminde kullanılan malzemelerin değerlendirilmesinde de bu test yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, kısmi testler arasında salt-mist-korozyon / scratch test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.