Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısmi Testler - IP Testleri

Kısmi Testler - IP Testleri

IP kısaltması giriş koruması anlamına gelen Ingress Protection ifadesinden türetilmiştir. IP testleri, ya da giriş koruma testleri, elektrikli veya elektronik bir cihazın kum veya toz gibi katı partikül girişine ya da su girişine karşı ne kadar duyarlı olduğunu belirlemek için yapılmaktadır. IP tesleri bu cihazlara güvenmenin yolunu açmaktadır. Bu testler sırasında, daldırma tankları, nozullar ve gerekli IP derecesine özgü toz dahil kalibre edilmiş IP test ekipmanı kullanmaktadır. Ayrıca gelişmiş laboratuvarlarda amaca uygun inşa edilmiş gömme test odaları kullanılmakta ve çok büyük bileşenler de test edilmektedir.

Kısmi Testler - IP Testleri

Bu laboratuvarlarda gerçekleştirilen testlerde en yaygın olarak kullanılan test standardı EN 60529 standardıdır. Bu standart ülkemizde de şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 3033 EN 60529 Mahfazalarla sağlanan koruma dereceleri (IP kodu) (elektrik donanımlarında).

Bu testlerde ayrıca şu standartlar da dikkate alınmaktadır:

  • Elektrik muhafaza sınıflandırma (NEMA 250 ve UL 50E): Bu standart inşaat alanlarında elektrik muhafazaları ve çevresel tehlikelere karşı endüstriyel uygulamalar gibi ürün özelliklerini kapsamaktadır.
  • Yüksek basınçlı buharlı jet temizleme (DIN 40050-9): Bu standart karayolu taşıtlarının elektrikli ekipmanlarının yabancı cisimlere ve suya karşı koruma derecelerini kapsamaktadır.
  • Nakliye konteynerlerinin püskürtme yöntemi ile suya direnci (ASTM D951): Bu standart nakliye konteynerlerinin su direncini belirlemek için kullanılmaktadır.

Esas olarak bir IP derecesi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm katı parçacık koruma seviyesidir. Muhafazanın katı yabancı cisimler ve toz girişine karşı koruma seviyesini göstermektedir. İkinci bölüm ise su girişine karşı koruma sağlayan su giriş korumasıdır. Muhafaza koruması ne kadar etkili olursa, IP derecesi o kadar yüksek olur.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, kısmi testler arasında IP test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.