Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısmi Testler - İklimlendirme Testleri

Kısmi Testler - İklimlendirme Testleri

İklimlendirme cihazlarının sistem performansını ölçmek ve kapasite kayıplarına karşı dikkatli olmak, bu cihazların performanslarının anlaşılması ve gereksiz maliyetlerin önüne geçilmesi bakımından önemli olmaktadır. Optimum performansta olduğundan emin olmak ve enerji verimliliğini kontrol etmek için iklimlendirme sistemlerinin düzenli olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. İklimlendirme sistemlerinin performans testleri, ortaya çıkabilecek problemleri önceden görmek bakımından çok önemlidir.

Kısmi Testler - İklimlendirme Testleri

Farklı performans testleri, iklimlendirme sisteminin farklı işlevlerini değerlendirmektedir. Örneğin enerji verimliliği testi, sistemin, maksimum konforu engellemeden enerji kullanımını mümkün olduğunca düşük tutmak için yapılmaktadır. Enerji giderleri çok yüksekse, işletmenin bir enerji verimliliği testi talep etmesi gerekmektedir. Bir başka iklimlendirme testi, akustik ve hava akışı testidir. İklimlendirme sistemi, iç mekan hava kalitesini ideal tutmak için havayı temizlemektedir. Hava temizleyici testleri, sistemlerin hava filtrelerini ve genel olarak sistemin etkinliğini değerlendirmek için yapılmaktadır.

Bir ısıtma ve soğutma sisteminin düzgün çalışması, ekipmanı kurmaktan ve açmaktan daha fazlasını gerektirir. Genelde iklimlendirme sistemleri, tasarlandığından daha düşük bir verimlilik düzeyinde çalışmaktadır. Bu şekilde hem enerji hem de para maliyeti yükselmektedir. Isıtma ve soğutma sistemlerinin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için, ekipman üzerinde bir takım test, ayar ve dengeleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Test, ayarlama ve dengeleme işlemleri, tasarım spesifikasyonlarına ve yayınlanmış standartlara göre en iyi verimlilik düzeyinde ısınma veya soğutma sağlamak için sıcaklık ve çevre kontrol sistemlerini değerlendirme sürecidir. Bu süreçte uygun sıcaklıkları, hava akışını ve iklimlendirme sisteminin diğer özelliklerini doğrulamak için test cihazları, sensörler ve monitörler kullanılmaktadır. Yapılacak testler ile, iklimlendirme sisteminin, üretilen hava akışı hacmi veya ısı aktarım hızı gibi niceliksel özellikleri tespit edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, kısmi testler arasında iklimlendirme test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.