Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısmi Testler - Aydınlatma Testleri (Luminary Tests)

Kısmi Testler - Aydınlatma Testleri (Luminary Tests)

Dünyanın dört bir yanındaki büyük pazarlara ulaşmak isteyen firmalar için aydınlatma ürünlerinin test edilmesi ve belgelendirilmesi önemli olmaktadır. Aydınlatma ürününün türüne bağlı olarak, gereksinimler elektrik ve fotobiyolojik güvenlik, enerji verimliliği, elektromanyetik uyumluluk (EMC) ve kimyasal içerik testlerini içermektedir. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde uygunalanmakta olan eko-etiket programı gibi gönüllü enerji verimliliği programlarının gerekliliklerine uygunluk, kamu hizmetleri, perakendeci firmalar ve tüketicilerin kabulü için çok önemlidir.

Kısmi Testler - Aydınlatma Testleri (Luminary Tests)

Genel anlamda aydınlatma testlerinin kapsamına giren ürünler şunlar olmaktadır: otomotiv aydınlatması, kompakt floresan ampuller (CFL), çocuklar için cazip ışıklı armatürler, tüketici aydınlatma ekipmanı, LED armatürler, LED ampuller, aydınlatma zinciri, ışık kontrol üniteleri, gece lambaları ve yol aydınlatma ekipmanı.

Güvenli olmayan aydınlatma sistemlerinin kullanımı, elektrik çarpmasına veya yangınlara yol açabilir. İşletmeler ürünlerinin güvenli olduğundan ve geçerli güvenlik gereksinimlerine tam olarak uyduğundan emin olmak zorundadır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından tüm aydınlatma ekipmanın geçerli güvenlik testleri yapılmakta ve uygunluk belgeleri verilmektedir. Armatürler için tipik geçerli güvenlik standartları şu şekildedir:

  • Tavan lambaları ve duvara monte lambalar gibi sabit genel amaçlı armatürler için, IEC60598-2-1 ve GB7000.10 standartları
  • Masa lambaları ve zemin lambaları gibi portatif genel amaçlı armatürler için, IEC60598-2-4 ve GB7000.11 standartları

Avrupa Birliği ülkelerine gönderilecek aydınlatma ürünlerinin üzerinde CE işareti olmak zorundadır. Aslında ülke dışına gönderilmeyecek aydınlatma ürünlerine yönelik gerekliliklerin yerine getirilmesi ve bu ürünleri CE işareti konulması gerekmektedir. Gerçekleştirilen piyasa denetimlerinde, ürünlerin CE işareti taşıyıp taşımadığına bakılmakta ve taşımıyorsa gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. CE işareti artık dünyanın her yerindeki ülkelerde üretilen, satılan, ihraç edilen ve ithal edilen ürünlerin asgari sağlık, güvenlik ve çevre koruma koşullarını karşıladığını göstermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, kısmi testler arasında aydınlatma (luminary) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.