Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) Testleri

EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) Testleri

Kısaca EMC direktifi olarak bilinen direktif, Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 2004/108 / EC sayılı elektromanyetik uyumluluk direktifidir (electromagnetic compatibility directive). Bu yasal düzenleme, bağışıklık ve emisyonların kontrolü için gereksinimleri belirlemektedir. Elektromanyetik uyumluluk, elektrikli ekipmanın güvenli çalışmasını ve başka elektrikli ekipmanın normal çalışmasına engel olmamasını ifade etmektedir. Elektromanyetik uyumluluğun en yaygın formları şunlardır: elektromanyetik emisyonlar ve elektromanyetik bağışıklık.

EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) Testleri

Elektromanyetik uyumluluk testleri, elektronik veya elektrikli cihazların büyük miktarda elektromanyetik parazit yaymamasını ve cihazların birkaç elektromanyetik olay varlığında amaçlandığı şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için uygulanmaktadır. Çıkarılan yasal düzenlemeler ve yayınlanan uluslararası standartlar ile elektronik ve elektrikli ürünlerin üretebileceği emisyon seviyelerine belli sınırlar konulmuştur. Bazı alanlar ve bazı ürün türleri için elektromanyetik bağışıklık testlerinin yapılması zorunludur.

Birçok ürün ve sektör için elektromanyetik uyumluluk yaşamsal bir öneme sahiptir. Birçok tıbbi, askeri, endüstriyel, havacılık ve otomotiv ürünü, güvenlik açısından kritik uygulamalara sahiptir. Bu ürünlerin işlevi, güç kaynağı dalgalanmaları ve yayılan elektrik alanları gibi elektromanyetik olaylar yüzünden başarısız olursa, insan yaşamı risk altında olabilir.

Ayrıca bir elektronik ürünün işlevi ve performansı, çevreki elektromanyetik dalgalardan kolayca etkilenebilir. Bu etkilenmeler veri bozulmasından ölçüm doğruluğuna ve RF (radyo frekansı) performansına kadar sınırsız sayıda ürünü olumsuz yönde etkileyebilir. EMC testleri, cihazın tipik bir EMC ortamında beklendiği gibi çalışmaya devam etmesini sağlamak bakımından önemlidir.

Dünya genelinde, öncelikle Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından EMC test gereksinimlerini standartlaştırmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kuruluş, ülkeler tarafından yerel standartlarına aktarılabilecek standartlar üretmektedir. Bu şekilde IEC standartlarını benimseyen tüm ülkelerde EMC gereksinimleri standart hale getirilmiş olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, EMC elektromanyetik uyumluluk test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.