Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

CE Testleri

Elektrikli ve Elektronik Cihaz Testleri

CE Testleri

Avrupa Birliği ülkelerinde 1985 yılında başlatılan CE işaretleme sistemi, bu işareti taşıyan ürünlerin insan sağlığı ve çevre bakımından güvenilir olduğunun bir ifadesidir. CE işareti, ürünün çeşitli Avrupa Birliği direktifleri ile belirlenen standartları karşıladığını ifade etmektedir. CE sertifikasyon süreci, doğru ve güvenli üretim süreçlerinin devam etmesini sağlayarak tüketicileri korumaktadır.

CE Testleri

Avrupa Birliği direktifleri, bir ürünün Avrupa Birliği ülkelerinde satılması için yerine getirmesi gereken temel gereklilikleri içermektedir. Bunun yanında bu yasal düzenlemeleri destekleyen teknik standartlar bulunmaktadır. Teknik standartlar, direktifin güvenlik gereksinimlerini karşılamak için ürünün uyması gereken gerekli koşulları ve teknik özellikleri açıklamaktadır. Her bir direktif için, bu direktifin temel gereksinimlerini karşılamak üzere bir dizi standart yayınlanmıştır. Bunlara uyumlaştırılmış standartlar adı verilmektedir. Bir standart, bir veya birkaç direktif ile uyumlu hale getirilebilir. Yani bir ürün standarttaki teknik gereksinimleri karşılıyorsa, direktifin temel gereksinimlerini otomatik olarak karşılıyor demektir.

CE işaretleme sürecinde en önemli adım, ürün için geçerli direktifleri belirlemektir. Bir ürün genelde birden fazla yönerge kapsamına girmektedir. Ancak üretici firma, CE işaretlemesini aynı anda iki güvenlik direktifine göre yapamaz. Ayrıca, CE işaretleme sürecinde dikkate alınması gereken başka yasal düzenlemeler de bulunmaktadır. Örneğin, WEEE, REACH ve RoHS direktifleri, genel olarak çevresel ve sürdürülebilirlik konuları ile ilgilidir.

Bir ürünün hangi direktiflerin kapsamına girdiğini belirlemek için şu soruların cevaplanması gerekmektedir: ürünü kim kullanacak, ürünü kullanmak için koşullar nelerdir ve ürün ev veya endüstriyel ya da tarımsal kullanım için mi tasarlanmıştır? Bu noktada en doğru yaklaşım onaylanmış bir kuruluş, bir belgelendirme kuruluşu veya ulusal akreditasyon kuruluşu ile iletişim kurmaktır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, CE test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.