Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kırtasiye Ürünlerinde Kimyasal Testler

Kırtasiye Ürünlerinde Kimyasal Testler

Her gün ofislerde ve okullarda herkes tarafından sıkça kullanılan kırtasiye ürünlerinin kalitesi, sağlık ve yaşam güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Bu bakımdan ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından standartlar geliştirilmektedir. Bu standartlar, yaşam standartlarının sürekli iyileştirilmesi ve aynı paralelde kırtasiye ürünleri sektörünün hızlı gelişmesi karşısında, kırtasiye malzemeleri üreten firmalar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Hergün yeni kırtasiye ürünleri ortaya çıkmaktadır ve bazı kırtasiye ürünlerindeki problemler, standartlara uymanın ötesinde toksik ve zararlı maddeler içermesi nedeniyle insanlarda sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle güvenli kırtasiye ürünlerinin seçimi problem olmaktadır.

Kırtasiye Ürünlerinde Kimyasal Testler

Kırtasiye ürünleri için standart gerekliliklerinin başında belli kimyasal maddeler için en yüksek migrasyon limitleri gelmektedir. Bu kimyasal maddeler, antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, krom, kurşun, cıva ve selenyumdur. Ayrıca modifiye edilmiş malzemelerde kullanılan organik çözücülerdeki benzen içeriği dikkate alınmalı ve bu malzemeler klorlu hidrokarbon içermemelidir. Yapıştırıcıların formülasyonlarında serbest formaldehit, benzen ve ksilen içeriğine sınır getirilmiştir. Bu ürünlerde formaldehit içeriği, 300 mg / kg limitini aşmamalıdır. Keza bu standartlarda öğrencilerin kullandığı kırtasiye ürünlerinde kullanılan boyaların içeriğindeki aromatik aminlere de sınır getirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin kitaplarının parlaklığı da sınırlandırılmıştır. Bu arada güvenlik amacı ile kalem kapak boyutlarına sınır getirilmiştir. Nihayet manuel makaslara, bıçaklara, kalemtraşlara, çizim cetvellerine, kırtasiye kutularına ve kenarlı veya uçlu kırtasiye malzemelerine belli düzenlemeler getirilmiştir.

Ofislerde olsun okullarda olsun, bütün kırtasiye ürünleri için kimyasal test gerekliliklerinin ve fonksiyonel testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerde örneğin kırtasiye malzemesindeki inorganik toksik elementlerin çözünmesi ile ilgili olarak TS EN 71-3 standardı ve organik toksik bileşik gereksinimleri için TS EN 71-9-standardı esas alınmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, diğer test hizmetleri kapsamında, kırtasiye ürünlerinde kimyasal test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.