Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Hükümet Kontratları ve Uluslararası Ticaret - Sevkiyat Öncesi Denetim

Hükümet Kontratları ve Uluslararası Ticaret - Sevkiyat Öncesi Denetim

İthalat ve ihracat işlemlerinde, sevkiyat öncesi denetim, alıcı firmalar, tedarikçi firmalar veya acenteler tarafından, malların gönderilmesinden önce incelenmesi amacı ile gerçekleştirilen denetimdir. Sevkiyat öncesi denetimin başlıca amaçları şu şekilde sıralanabilir: ürün miktarının ve kalitesinin kontrol edilmesi, ürünlerde herhangi bir kusur olup olmadığının tespit edilmesi ve ürünlerin hedef pazarın güvenlik gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığından emin olunması.

Hükümet Kontratları ve Uluslararası Ticaret - Sevkiyat Öncesi Denetim

Bu denetimler, Dünya Ticaret Örgütü tarafından değiştirilen Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) kapsamında, uluslararası ticaret standartlarını iyileştirme anlaşması olarak 1994 yılında başlatılmıştır.

Sevkiyat öncesi denetimlerin, yetkili kuruluşlar tarafından şu ilkelere göre uygulanması gerekmektedir: şeffaflık, ayrımcılık yapmama, gizli ticari bilgilerin korunması, gecikmelerden kaçınma ve ihracatçı firmanın, ülkedeki aynı veya benzer ürünlerin fiyatına dayalı fiyat doğrulaması.

Akredite denetim kuruluşları, üretim en az yüzde 80 oranında tamamlandığı zaman sevkiyat öncesi denetimleri gerçekleştirmektedir. Bu aşama, ürürünler alıcısına gönderilmeden önce gerekli düzeltme ve iyileştirmeler için önlem almak için son fırsattır. Bu şekilde ürünler olası risklere karşı alıcı firma tarafından korunmuş olmaktadır.

Sevkiyat öncesi denetim çalışmaları tipik olarak işlevsellik, performans, dayanıklılık, genel görünüm ve boyutlar itibariyle yapılmaktadır. Denetim başarılı bir şekilde tamamlandığı zaman denetleme kuruluşu bir rapor düzenler ve bu rapor varış noktasına giden sevkiyat ile birlikte gönderilir.

Sevkiyat öncesi denetim prosedüründeki önemli yedi adım şu şekildedir: muayene ziyareti, miktar doğrulama, rastgele seçim, işçilik kontrolü, uygunluk doğrulama, fonksiyon ve güvenlik testleri (giysiler için fonksiyon testi, mekanik güvenlik testleri, elektriksel güvenlik testi, vb) ve muayene raporunun düzenlenmesi. Sevkiyat öncesi denetimler işletmenin tesislerinde yapılmaktadır. Bu sırada ürünlerin kısıtlı kimyasal maddeler içerdiğinden şüphe duyulursa bu ürünler laboratuvarlarda test ettirilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.