Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tedarikçi Yönetim Hizmetleri

Tedarikçi Yönetim Hizmetleri

Tedarikçi yönetimi, bir kuruluşun tedarikçilerine ödediği para için maksimum değer alınmasını sağlayan süreçtir. Bu sarf malzemeleri bir kuruluşun sorunsuz işlemesinde rol oynadığından, hem tedarikçi hem de kuruluş için düzgün ve etkili bir şekilde etkileşim kurmak önemlidir.

Tedarikçi Yönetim Hizmetleri

Düzgün bir ilişki kurmak, gereksinimleri yönetmek ve tedarikçilerle net bir şekilde iletişim kurmak organizasyon için çok önemlidir, bu da kapsamlı bir tedarikçi yönetimi politikasının gerekli olduğu anlamına gelir.

Tedarikçi ilişkisi türleri şu şekildedir;

  • Pazarı satın alın - Tipik olarak, "emsallere uygun" tarzı bir ilişki, adlandırılmış mallar veya hizmetler için basit, yaygın olarak bulunan alıcı / satıcı işlem düzenlemesidir. Genellikle, gereksinimi ve yerine getirmeyi iletmenin ötesinde çok az etkileşimle veya hiç etkileşim olmadan yalnızca sözleşmeye dayalı yerine getirmeyi içerir.
  • Devam eden ilişki - Bir tedarikçinin diğerlerine tercih edilerek seçildiği, resmi veya gayri resmi olarak tanınan bir durum. Her iki taraf arasında daha fazla bilgi paylaşımı ve nispeten sağlam bir ilişki olma eğilimindedir.
  • Ortaklık - Geleneksel olarak, yukarıdakilerden daha uzun vadeli bir sözleşme olan ortaklıklar, özellikle devam eden ilişkilere kıyasla artan güvenleri ve kapsamlı bilgi ve ticari hedef paylaşımı ile tanımlanır.
  • Stratejik ittifak - Her iki tarafın da, tanımlanmış ticari amaç ve hedeflerle, genellikle bir tür özel düzenlemeyle birlikte çalışmayı kabul ettiği uzun vadeli bir ilişki. Düzenleme ister resmi ister gayri resmi olsun, ikisi arasında teşvikler de olabilir. Potansiyel, genellikle günlük etkileşimi gerçekleştirmek için yakın bir işbirliği gerektirir.
  • Geriye dönük entegrasyon - Bu ilişki, kuruluşun işlerinin bir parçası olarak tedarikçiye doğrudan sahip olmasını içerir. Sonuç olarak, birleşik bir kültür ve ideal olarak tam bilgi ve plan paylaşımı vardır. Esasen, tedarikçi ve organizasyon bir ve aynıdır.

Tedarikçi ilişkileri yönetimi, bir kuruluşun tedarikçi katkısını ve başarı üzerindeki etkisini değerlendirmek, performanslarını optimize etmek için taktikleri belirlemek ve tespit edileni gerçekleştirmek için stratejik yaklaşımı geliştirmek için kullandığı sistematik yaklaşımdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.