Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Siber Risk

Stratejik Risk Yönetimi

Siber Risk

Teknolojik gelişmeler şaşırtıcı ve bazen de endişe verici şekilde yol almaktadır. Bugün kişisel ilişkiler, çalışma programları ve iş kararları, sadece teknolojik araçlardan faydalanmakla kalmamaktadır, aynı zamanda bunlara güvenmekte ve bu da korsanlara kapı açmaktadır. Hassas ve gizli kalması gereken bilgi yığınlarına kolay erişim, giderek daha fazla işletmenin veri hırsızlığından kurumsal casusluğa kadar çeşitli siber risklere maruz bırakmaktadır.

Siber Risk

Günümüzde birçok ülkede siber suçlar, işletme faaliyetlerini etkileyen en yaygın ikinci ekonomik dolandırıcılık türü haline gelmiştir. Tüm dolandırıcılıkların yüzde 30 kadarı, online kaynaklardan gelmektedir. Siber güvenlik olayları yıldan yıla artmaya devam etmektedir. Durum daha da kötüye gitmektedir.

Siber risk genel olarak, bir işletmenin bilgi teknolojisi sistemlerinin başarısızlığından kaynaklanan itibar kaybı ve verilerin bozulma veya zarar görme riskini ifade etmektedir. Siber risk çeşitli şekillerde gerçekleşmektedir. Örneğin bilgi sistemlerine erişmek için kasıtlı ve yetkisiz güvenlik ihlalleri, kasıtsız veya kazayla güvenlik ihlalleri ya da sistem bütünlüğünün zayıf olması gibi faktörler yüzünden operasyonel bilgi teknolojileri riskleri gibi. Kötü yönetilen siber riskler, verilerin bozulmasından ekonomik zararlara kadar değişen çeşitli siber suçlara yol açmaktadır.

İster küçük bir işletme olsun isterse milyonlarca dolarlık bir şirket olun, siber suçlar her an yaşanabilir. Çoğu durumda, bir işletmenin dijital işlemleri ne kadar karmaşık ve kapsamlı olursa, siber risk de o kadar yüksek olmaktadır. Siber riski arttırabilecek bazı faktörler şunlardır:

  • Uzak konumlardaki çalışanlar veya müşterilerin sisteme ulaşması
  • Şirkete ait cihazların şirket dışında kullanılması
  • Ağ üzerinde veya bilgisayarlardaki yönetici ayrıcalıklarına çalışanların erişimi
  • Çalışanların para transferi yapmak için bilgisayar kullanması
  • Kullanıcı şifrelerinin düzenli olarak güncellenmesi konusunda gevşek bir politika izlenmesi
  • Belli aralıklarla işletmenin siber güvenlik politikalarını gözden geçirmemesi

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, stratejik risk yönetimi hizmetleri kapsamında, siber risk hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.