Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Küresel Risk Yönetimi

Küresel Risk Yönetimi

Bugünün iş dünyasında işletmeler, para birimi, kredi, fikri mülkiyet, ulaşım, etik ve daha fazlası ile yerel ve küresel riskleri yönetmek zorundadır. Küresel boyutta ticari faaliyetlerini sürdüren işletmeler sadece yerel iş riskleri ile değil, aynı zamanda bu sayılan ilişkiler bakımından bir dizi küresel iş geliştirme riski ile de karşı karşıya kalmaktadır. Bu riskler uluslararası alanda girişimleri engellemektedir.

Küresel Risk Yönetimi

Döviz kurları riski, genellikle yürürlükte olan veya yakın zamanda yapılacak sözleşmelerde söz konusudur. Döviz kurları sürekli değişmektedir. Bu yüzden de işletmeler yurtdışında kazanılan fonları bütçelerine uygun oranlarda dönüştürmek zorundadır. Bu nedenle işletmeler, satışlardaki kar marjlarını dengelemek, döviz kuru dalgalanmalarının tedarik ve satışlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, nakit akışı kontrolünü geliştirmek ve iç ve dış fiyatlandırmayı basitleştirmek için bir döviz politikasına sahip olmak zorundadır. Bunun için de döviz risklerini değerlendirmek, bu risklerden korunmak için mevcut araçları tanımak ve en etkili araçları seçmek zorundadır.

Fikri mülkiyet riski, işletmenin çalışmaları, araştırmaları, sözleşmeleri, müşteri listeleri ve ticari sırları gibi stratejik bilgilerini ve patentler, tasarımlar, ticari markalar ve teknik bilgiler gibi hizmetlerini, üçüncü kişilerin yetkisiz olarak kullanma riskidir. Uluslararası alanda iş yaparken bu riskler, işletmenin haklarını uzaktan savunmanın güçlüğü yüzünden artmaktadır.

Nakliye riskleri de küresel riskler arasındadır. Sevkedilen ürünler genelde kırılma, kayıp, hırsızlık, vandalizm, kaza ve kontaminasyon gibi risklerle karşı karşıyadır. Herhangi bir yükleme yapılmadan önce, tarafların sorumluluklarını bilmesi ve yeterli önlemleri alması gerekmektedir.

Bu arada yüksek etik standartlara uymak her pazarda güçlük yaratmaktadır. Küresel pazarlarda faaliyet göstermek bazı işletmelerin değerlerini sorgulamasına yol açabilir. Gümrük ve sosyal koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. Yabancı ortakların ve tedarikçilerin, faaliyet gösterdikleri her yerde etik kurallara ve değerlere uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, stratejik risk yönetimi hizmetleri kapsamında, küresel risk yönetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.