Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

İtibar Riski

Stratejik Risk Yönetimi

İtibar Riski

Bugünün küresel iş dünyasında itibar riski, işletmeler için en büyük stratejik tehdidi oluşturmaktadır. Bir olumsuzluk, işletmelerin piyasa değerinden milyarlarca doları silebilir ve şirket yönetimine kapsamlı değişiklikler getirebilir.

İtibar Riski

İtibar riski, olumsuz tanıtım, kamusal algı veya kontrol edilemeyen olayların, bir işletmenin itibarı üzerinde olumsuz etkilere sahip olması ve bu şekilde değerini etkilemesi potansiyelini ifade etmektedir. İtibar riski genelde uyarı vermeden gerçekleşmektedir. Bu risk kurumsal yapıyı ve geliri etkilemekte ve kaosa yol açmaktadır. Daha kötüsü, internette arama sonuçlarına negatif içerik yerleştirerek müşteri görüşlerini etkilemektedir.

Kurumsal risk yönetimi, stratejik riskin maliyetlerini ve hasarlarını en aza indirme sürecidir. Stratejik riskleri anlamak kolaydır, çünkü spesifik, ölçülebilir ve öngörülebilir olduğundan kontrol edilebilmektedir. Ancak itibar riski büyük ölçüde öngörülememektedir. İtibar riski, işletmenin hatası olmayan olaylara bile bağlanabilir. Yine de müşterilerin, yatırımcıların ve kamuoyunun görüşleri, işletmenin değeri üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, işletme itibarına zarar veren tehlikelerin farkında olmak önemlidir.

İşletme dışından gelen olumsuz olaylar, işletme uygulamaları, veri saklama hataları, ürün geri çağırmaları, kötü finansal tablolar ve yöneticilerin itibar sorunları dahil olmak üzere korunmak için birçok risk bulunmaktadır. Örneğin yöneticilerin itibarı olumsuz ise işletme de olumsuz bir üne sahip olabilir. Bir CEO’nun itibarı, işletmenin itibarından ayrılamaz. Genelde işletme itibarının yüzde 45’i CEO’nun itibarına bağlı görülmektedir. Bir işletmenin piyasa değerinin yüzde 25’i ise doğrudan itibarı ile ilişkilendirilmektedir.

Bu arada sosyal medya, olumsuz bir itibar için hem sebep hem de katalizör etkiye sahiptir. Sosyal ağlar, fark edilmemiş negatif haberleri arttırabilir. Olumsuz makaleler, kötü eleştiriler, kötü hizmet ve fiyatlandırma, veri kaybı ve düzenleme değişiklikleri de işletme itibarını olumsuz etkileyen faktörledir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, stratejik risk yönetimi hizmetleri kapsamında, itibar riski hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.