Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sağlık Güvenlik ve Çevre

Sağlık Güvenlik ve Çevre

Sağlık, güvenlik ve çevre (SEÇ), çevrenin korunması ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği kural ve düzenlemelerine uyulmasından ve korunmasından sorumlu bir şirket içinde bir şube veya departmanı ifade eder.

Sağlık Güvenlik ve Çevre

Sağlık, güvenlik ve çevre (SEÇ), genellikle çevre sağlığı ve güvenliği (ÇSG) veya güvenlik, sağlık ve çevre (ÇSG) olarak da anılır. Güvenlik açısından bakıldığında, işyeri tehlikelerini belirlemek ve kazaları ve zararlı durumlara ve maddelere maruziyeti azaltmak için organize çaba ve prosedürler oluşturmayı içerir. Ayrıca personelin kaza önleme, kazaya müdahale, acil durumlara hazırlıklı olma ve koruyucu giysi ve ekipman kullanımı eğitimini de içerir.

Sağlık açısından, genel olarak insanlara, operatörlere veya hastalara zarar verme riskini önleyen veya azaltan güvenli, yüksek kaliteli ve çevre dostu süreçlerin, çalışma uygulamalarının ve sistemik faaliyetlerin geliştirilmesine sahip olmalıdır.

Çevresel açıdan bakıldığında, tesisin şirketin karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olmak için atık veya hava emisyonlarını tamamen yönetmek gibi çevresel düzenlemelere uymak için sistematik bir yaklaşım oluşturmayı içerir.

Düzenleyici gereklilikler, ÇSG disiplininde önemli bir rol oynar ve ÇSG yöneticileri, şirketin uygun önlemleri uygulayabilmesi için sonuçları üst yönetime iletilmesi gereken ilgili ÇSG düzenlemelerini tanımlamalı ve anlamalıdır. ÇSG yönetimi yasal uyumlulukla sınırlı değildir ve şirketler, yasaların gerektirdiğinden daha fazlasını yapmaya teşvik edilmelidir.

Sağlık, güvenlik ve çevre departmanları genellikle iki hedeften sorumludur:

  • Anormal çalışma koşullarından kaynaklanabilecek tüm olay ve kazaların önlenmesi
  • Normal çalışma koşullarından kaynaklanabilecek olumsuz etkilerin azaltılması

Çalışma ortamında yangın, patlamalar ve zararlı maddelerle uğraşmak birinci hedefin bir örneğidir. Bir şirketin karbon ayak izini ve çevre üzerindeki etkisini azaltmak, ikinci hedefin bir örneğidir. Her iki amaçta da, bir şirketin yazılı politikalarına düzenleyici gereklilikleri dahil etmek, eyalet ve federal düzenlemelere uyarken şirketin ihtiyaçlarına hizmet eden önlemlerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.