Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Metal ve Mineraller - Değerli Mineraller Analizi

Metal ve Mineraller - Değerli Mineraller Analizi

Günlük yaşamda kullanılan değerli mineraller, insanlara prestij, konum ve refah sağamaktadır. Ancak yeni değerli mineraller ve değerli taşlar bulmak için sürdürülen madencilik faaliyetleri, ciddi ve kalıcı çevresel maliyetlere neden olmaktadır. Altın, gümüş, platin ve başka değerli taşların aranması, bulunması, çıkarılması ve bu değerli kaynakların cevherlerden kurtarılması için fiziksel ve genellikle kimyasal işlemler uygulanmaktadır.

Metal ve Mineraller - Değerli Mineraller Analizi

Altın, gümüş, platinyum gibi değerli mineraller, ender bulundukları için, ayrıca parlaklıkları, göz alıcı renkleri ve belli fiziksel ve kimyasal özellikleri ile geçmişten günümüze kadar her zaman ilgi çekmiştir ve kullanılmıştır. MÖ 4000’li yıllardan itibaren bilim insanları, filozoflar ve mücevherlerle uğraşan kişiler, farklı kültürlerde farklı anlamlar yükleyerek değerli mineralleri kullanılmaya devam etmiştir. Çoğu zaman süs eşyası olarak kullanılmış, bazen de sağaltıcı etkileri ile ilgi çekmiştir. Değerli mineraller ancak 1900’lerde ayrı bir bilim dalı haline gelmiştir. Bugün özellikle süs eşyası olarak kullanılması nedeniyle değerli minerallere olan talep artmaktadır. Bugün bu taşlara sadece görünen kısmı ile bakılmamakta, bunları tanımlamak, sınıflandırmak, farklı kullanım alanlarını tespit etmek ve standartlara uygunluğunu belirlemek için bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda altın, gümüş ve diğer değerli mineral analizleri, en son teknolojik yöntemlerle yapılmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere, altın analizi, gümüş analizi, platin analizi, palladyum analizi yanı sıra elektronik hurda analizleri ve depolama tesisi denetimleri de yapılmaktadır.

Genel olarak madencilik faaliyetlerinde olduğu gibi değerli metal ve minerallerin arama, hazırlık, üretim faaliyetlerş ve üretim sonrası rehabilitasyon ve izleme çalışmaları gelişmiş laboratuvarlar tarafından verilen önemli hizmet alanlarıdır. Bu laboratuvarlarda değerli madeni tanımlamak ve ekonomik girdiyi artıracak ürünlere dönüştürmek için çok sayıda test ve analizler yapılmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.