Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Endüstriyel Risk Yönetimi - ATEX (Patlamadan Korunma)

Endüstriyel Risk Yönetimi - ATEX (Patlamadan Korunma)

ATEX kıslatması, patlayıcı atmosfer anlamına gelen atmosphere explosible ifadesinden türetilmiştir. Bu kavram aynı zamanda, patlamaya dayanıklı elektrikli ve mekanik ekipman, bileşenler ve koruyucu sistemlerin piyasaya sürülmesine yönelik 2014/34 / EC sayılı Avrupa Birliği direktifinin kısaltılmış ismidir. Tüm yeni ekipman ve koruyucu sistemler bu direktife tabidir.

Endüstriyel Risk Yönetimi - ATEX (Patlamadan Korunma)

Söz konusu direktif potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılan ürünlerin üretimi için geçerlidir ve patlama olasılığı olan ortamlarda bulunan tüm elektrikli ve mekanik ekipman ve koruyucu sistemler için geçerlidir. Ayrıca, potansiyel olarak patlayıcı ortamların dışında kullanılması amaçlanan ancak patlama riskleri açısından ekipman ve koruyucu sistemlerin güvenli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunan güvenlik cihazları ve kontrol cihazları da bu direktif kapsamına girmektedir.

Bu kapsama giren ekipman ve koruyucu sistemler, sadece CE işareti taşıyorsa ve temel sağlık ve güvenlik gerekliliklerinin yerine getirildiğini ve geçerli olduğunu onaylayan bir Avrupa Birliği uygunluk onayı ile birlikte piyasaya sürülebilir.

Bu direktife dayanılarak ülkemizde de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılında Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik (2014/34/AB) çıkarılmıştır.

Bu yasal düzenleme, madencilikte ve sanayide patlamaya karşı korumayı düzenlemektedir ve potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılan tüm ürünler, yani ekipman ve koruyucu sistemler, güvenlik, kontrol ve düzenleme sistemleri ve ekipman ve koruyucu sistemlere yerleştirilmiş bileşenler için geçerlidir.

Bu Avrupa Birliği direktifine ilave olarak daha sonra ATEX 137 iş sağlığı ve güvenliği direktifi yayınlanmıştır. Bu direktifin amacı, patlayıcı ortamlar nedeniyle tehlike altında olabilecek çalışanların sağlığını ve güvenliğini arttırmaktır. Bu yeni direktif çalışanların sağlığını ve güvenliğini artırmak için en düşük gereksinimlerin tanımlanmasını, potansiyel olarak patlayıcı atmosferin ortaya çıkabileceği bölgelerde alanların sınıflandırılmasını ve potansiyel olarak patlayıcı bir ortamın meydana gelebileceği alanları gösteren bir uyarı sembolünü düzenlemektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.