Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sigorta

Diğer Hizmetler

Sigorta

Yasal düzenlemelerde sigorta sözleşmesi, teminat altına alınan bir riskin gerçekleşmesi durumunda sigorta şirketinin, talep ettiği prim karşılığında, karşı tarafa ödeme yapmayı taahhüt etmesidir. Sigortalının amacı, sigorta şirketinden bir kazanç elde etmek değildir, sadece maddi zararının telafi edilmesini talep etmektedir.

Sigorta

Sigorta bir risk aktarımıdır. Belli veya öngörülemeyen olayların bir sonucu olarak meydana gelen zarar riski, bir kişi veya kuruluştan prim karşılığında sigorta şirketine aktarılmaktadır. Belli bir olay meydana gelirse, sigorta ettiren kişi veya kuruluş, sigorta şirketinden tazminat talep edebilir. Bu anlamda sigorta işlemi aslında belirsizliği azaltmanın bir yolu olmaktadır. Küçük bir prim karşılığında satın alınan sigorta poliçesi, daha büyük bir kayıp ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Sigorta sistemi, risklerin bir havuzda toplanması işidir. Bu şekilde poliçe sahipleri arasındaki kayıpların maliyeti yayılmış olmaktadır. Primler doğrudan riskin gerçekleşme ihtimaline bağlı olarak belirlenmektedir. Sigorta şirketleri primleri hesaplarken bir takım istatistiksel değerler kullanmaktadır.

Kısaca sigorta, insanları ve işletmeleri öngörülemeyen risklere karşı korumaktadır. Sigorta sözleşmesinin primi ve koşulları, sigorta şirketinin risk seviyesini değerlendirmesine dayanmaktadır. Basitçe risk ne kadar yüksek olursa, prim de o kadar yüksek olur.

Sigorta sisteminde şu konu çok önemlidir: risk tanımlanabilir ve finansal olarak ölçülebilir olmak zorundadır. Ayrıca risk rastgele ve bağımsız olmalıdır. Yani kesin olarak gerçekleşecek bir olaya karşı sigorta yapılamaz. Keza sigorta yaptıran kişinin sigortalanabilir bir menfaati olmalıdır. Yani sigorta yaptıran kişi ile risk arasında tanınabilir bir ilişki olmalıdır. Bu arada sigorta şirketi, risk için adil bir prim hesaplayabilmelidir.

Bir sigorta sözleşmesinde şu unsurlar da önemlidir: riskin olasılığı hesaplanabilir olmalıdır, katastrofik olarak büyük kayıp riski sınırlı olmalıdır ve teminat genelde sadece tazminat içindir.

Kuruluşumuz tarafından, diğer hizmetler kapsamında, sigorta hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.