Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tünel Gaz Gözetimi

Tünel Gaz Gözetimi

Tünellerde oluşan zehirli ve yanıcı gazların ölçülmesi ve izlenmesi, güvenlik ve işletmelerin sorumlulukları açısından önemli bir faaliyettir. Kuruluşumuz, tüneller ve yeraltı madenciliği için gaz izleme sistemlerinin geliştirilmesine ve gözetim çalışmalarının etkinliğine öncülük etmektedir.

Tünel Gaz Gözetimi

Tünellerde izlenen birincil toksik gaz karbonmonoksittir. Karbonmonoksit gazı kokusuz, renksiz, tatsız, zehirli ve yanıcı bir gazdır. Solunum yolu ile insan vücuduna girer ve çok çabuk kana karışarak vücudun oksijen alımını engeller. Genel olarak kapalı ortamlarda karbonmonoksit zehirlenmelerine sıklıkla rastlanmaktadır ve duruma göre ölümcül olabilmektedir.

Tünellerde izlenen bir başka zehirli gaz azotdioksittir. Azotdioksit, yüksek derecede zehirli ve mutlaka takip edilmesi gereken bir gazdır. Havadaki nem ile hızlı reaksiyona girdiği için, ölçümler yanıltıcı olabilir.

Bu zararlı gazların izlenmesi, birçok gaz sensörü ve ilave ekipman gerektirmektedir.

Otomobil ve kamyonlardan çıkan egzoz gazları karayolu tünelleri için havalandırmayı gerekli kılmaktadır. Tünellerin havalandırmasında, havalandırma havası, tünel boyunca dağıtılan terminal cihazları aracılığıyla enine havalandırmadan, trafikten kaynaklanan hava akışından tam olarak yararlanan uzunlamasına havalandırmaya kadar birçok farklı sistem kullanılmaktadır.

Tünellerde risk yaratan başlıca gazlar, metan, karbonmonoksit, karbondioksit, hidrojen sülfür, nitrojen dioksit, sülfür dioksit, amonyak ve formaldehit gazlarıdır. Örneğin metan, kokusu ve rengi olmayan ve havadan hafif bir gazdır. Çok yanıcı olduğu gibi hava ile karıştığı zaman patlayıcı olabilmektedir. Karbonmonoksit gazı da zehirli, yanıcı ve kokusu ve rengi olmayan bir gazdır. Solunduğu zaman kandaki oksijenin yerini alır. Karbondioksit, havanın doğal bir bileşenidir, ancak saf karbondioksit, kokusu ve rengi olmayan ve havadan ağır bir gazdır. Bu gazların hepsi, belli oranlarda öldürücü olabilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında tünel gaz gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.