Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Metan Gazı Gözetimi

Metan Gazı Gözetimi

Metan gazı, doğal gazın ana bileşeni olan önemli ve bol miktarda bulunan bir yakıttır. Bir metan molekülü oksijen bulunan bir ortamda yakılırsa, bir molekül karbondioksit ve iki molekül su açığa çıkar. Metan gazının bol bulunuyor olması ve temiz yanma işlemine sahip olması, bu gazı çekici bir yakıt haline getirmiştir. Ancak gaz olarak bulunması yüzünden üretilen alanlardan tüketilen alanlara taşımak kolay değildir. Metan gazını sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) veya metanol gibi daha kolay taşınan şekle dönüştürmek için çalışmalar sürmektedir.

Metan Gazı Gözetimi

Metan gazının kötü bir özelliği, küresel ısınma potansiyeline sahip bir sera gazı olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre metan gazı yerküreyi aynı kütlede karbondioksit gazından 23 kat daha fazla ısıtmaktadır. Bugün atmosfere büyük miktarlarda metan gazı yayılmaktadır. Metan gazı atmosferde karbondioksit kadar uzun süre kalmamaktadır. Ancak ısıyı ne kadar etkili bir şekilde emdiği dikkate alınırsa iklim açısından yıkıcı etkisi az değildir. Bu nedenle metan gazı ve karbondioksit emisyonları son derece önemlidir ve dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekmektedir.

Metan, hem doğal hem de insan faaliyetleri sonucu birçok kaynaktan meydana gelmektedir. Endüstriyel emisyonların en büyük kaynağı ise petrol ve gaz sektörüdür.

Metan emisyonları, sanıldığından çok daha yüksektir ve düşürülmesi için acilen gerekli önlemler alınmalıdır. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) 2016 yılında, petrol ve gaz operasyonlarından kaynaklanan metan emisyonlarını doğrudan sınırlayan ve iklim kirliliğini azaltmaya çalışan kuralları açıklamıştır.

Resmi kuruluşların da metan emisyonlarının boyutları ve etkileri hakkında farkındalık yaratması ve etkili politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Toplumun da bu konuda daha fazla duyarlı olması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında metan gazı gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.