Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Karbonmonoksit Gözetimi

Karbonmonoksit Gözetimi

Karbonmonoksit (CO), rengi, kokusu ve tadı olmayan yanıcı bir gazdır. Havadan daha yoğundur ve ortamda karbonmonoksit gazı bulunuyorsa genel olarak tabanda birikir. Omurgalı olsun omugasız olsun hemoglobini oksijen taşıyıcı olarak kullanan canlılarda, karbonmonoksit miktarı yaklaşık 35 ppm’nin üzerindeki konsantrasyonlara ulaşırsa toksiktir (ppm, milyonda bir birime verilen isimdir).

Karbonmonoksit Gözetimi

Karbonmonoksit, bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşmaktadır ve zehirlidir. Genel olarak gaz yağı, doğal gaz, tüp gazı, benzin, odun ve kömür gibi yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması neticesinde bu gaz oluşmaktadır. Yanma dumanı içinde bol miktarda karbonmonoksit gazı bulunmaktadır. Tahriş edici bir özelliği olmadığı için ayrıca kokusu ve rengi olmadığı için ortamda varlığı kolay farkedilmemektedir. Bu ise sinsi düşman olarak anılmasında neden olmaktadır.

Yapısında karbon bulunan yakıtların yeterli havalandırması olmayan yerlerde yakılması ile havaya bol miktarda karbonmoksit yayılmaktadır. Garaj veya kapalı alanlarda çalışan motorlu araçlardan çıkan egzoz dumanında da bol karbonmoksit bulunmaktadır. Şofben ve tüp gaz kullanılan binalarda rüzgarın ters esmesi ile, sobadan çıkan ve karbonmonoksit içeren dumanlar geri tepebilmektedir. Ayrıca yangınlar sırasında oluşan duman içinde de diğer toksik gazlar ile birlikte yüksek miktarda karbonmonoksit bulunmaktadır. Bütün bu durumlara maruz kalan insanlarda karbonmonoksit zehirlenmesi çok sık görülmektedir.

Solunum yolu ile vücuda giren karbonmonoksit, akciğerlerden kana geçer ve alyuvarların içinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine, oksijenden yaklaşık 200 kat daha hızlı bağlanır. Bu durumda alyuvarlar, karbonmonoksit gazına maruz kalınan süre içinde yeterince oksijen taşıyamaz ve başta beyin ve kalp olmak üzere hücreler ölmeye başlar. Gazın yoğunluğu ve süresi zehirlenmede önemli bir kriterdir. Sonuç ölümcül olabilir.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında karbonmonoksit gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.