Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Karbondioksit Gözetimi

Karbondioksit Gözetimi

Karbondoksit (CO2), bir karbon ve iki oksijen atomundan oluşmaktadır ve zehirlidir. Rengi, kokusu ve tadı olmayan karbondioksit gazı, havanın yaklaşık bir buçuk katı ağırlığa sahip bir gazdır. Havada karbondoksit konstantrasyonu yükselirse havanın oksijenini azaltarak boğucu etki yapmaktadır. Kokusu yoktur ancak nemli ortamlarda su ile tepkimeye girer ve keskin bir koku oluşturur.

Karbondioksit Gözetimi

Bu arada karbondioksit suda kolayca çözünmektedir. Bu özelliği ile içecek sektöründe meşrubatların içine karıştırılarak baloncuk oluşturucu bir gaz olarak kullanılmaktadır.

Normal koşullarda karbondoksit gaz halinde bulunmaktadır. Ancak atmosferik basınçta ve eksi 79 derecede tutulursa karbondoksit katı hale geçmektedir. Bu durum kuru buz olarak adlandırılmaktadır.

Genel olarak karbondioksit yeraltı kaynaklarından, fabrikaların baca atıklarından ve fuel oil ve kömür gibi yakıtların tüketilmesinden elde edilmektedir. Bunlar arasında kalite olarak en üstün olanı, yeraltı kaynaklarında elde edilen karbondioksittir.

Solunan hava içindeki karbondioksit konsantrasyonu eğer yüzde 3’e ulaşırsa, oksijen yetersizliği yüzünden nefes alma güçlükleri ve boğulma tehlikesi ortaya çıkar. Konsantrasyon yüzde 5’e çıkarsa solunum sıklığı artar ve baş ağrıları başlar. Konsantrasyon yüzde 15’e çıkarsa, kusma ve mide bulantısı başlar baygınlığa neden olur. Daha yüksek konsantrasyonlarda ise kan dolaşımı durur ve ölüme neden olabilir. Karbondioksit, beyin damarlarını genişleten çok güçlü bir gazdır.

Bu arada karbondioksit atmosferdeki en önemli sera gazlarından biridir. Günümüzde en önemli çevre problemi olarak görülen küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri, bir sera gazı olan karbondioksitin atmosferdeki miktarında izlenen hızlı artıştır. Karbondioksit ile beraber metan, azot oksit, ozon gazı ve su buharı gibi sera gazları olmasaydı yerküre buzlarla kaplı olurdu. Sera gazları yerkürenin sıcaklığının uzaya kaçmasını engellemektedir. Ancak miktarındaki artış yerkürenin aşırı ısınmasına neden olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında karbondioksit gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.